Քաղաքականություն Սոցիալական ոլորտ ՄՇԱԿՈՒՅԹ MediaHub TV ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ Տարածաշրջան ԿԱՐԵՎՈՐ ԼՈւՐԵՐ
Ադրբեջանական մամուլում ցնծություն է. Վեհափառի դեմ հարուցված քրգործը՝ լայն լուսաբանման առարկա
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի դեմ հարուցված քրեական գործը լայն արձագանք է ստացել ոչ միայն հայկական, այլ նաև ադրբեջանական լրատվամիջոցներում։ Հարևան երկրի ԶԼՄ-ները լուրը ներկայացրել են ոչ միայն որպես նորություն, այլ նաև որպես հատուկ հետաքրքրություն և ձեռքբերում՝ տարածաշրջանային քաղաքական տեսանկյունից։
Տեսանելի է, որ նրանց արձագանքը պարունակում է ցնծության տարրեր. նրանք ընդգծում են, որ հայկական իշխանությունների գործողությունները՝ ուղղված Ամենայն հայոց կաթողիկոսին, ցույց են տալիս Հայաստանի ներքաղաքական համակարգի խոցելիությունը և եկեղեցական մակարդակում ծավալվող հակասությունները:
Չնայած հրապարակումները չեն պարունակում բացահայտ վիրավորական կամ հայատյաց բառապաշար, նրանց օրիգինալ և ընդգծված լուսաբանումը ստեղծում է այն տպավորությունը, որ Ադրբեջանի մամուլը ոգևորված է հայաստանյան ներքաղաքական և եկեղեցական ճգնաժամի փաստից: Սա կարող է ընկալվել որպես ցնծություն՝ հայկական կողմի լարվածության և խոցելիության առիթով, և դրանով այն ստանում է ոչ միայն տեղեկատվական, այլ նաև քաղաքագիտական նշանակություն՝ տարածաշրջանային լսարանների համար: