MediaHub-ը բազմաթիվ ահազանգեր է ստացել, որ բժիշկների աշխատավարձը բավականին ցածրացել է առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի գործարկումից հետո։ Բժիշկները բողոքում են՝ նախորդ ամսվա համար ստացել են 19000 դրամ, 23000 դրամ և այդպիսի անհիմն ցածր աշխատավարձեր։
Իսկ ահա այսօր ամբողջ «Ֆեյսբուք»-ը ողողվել է բժիշկների բողոքի ձայնով, նրանք միանում են «Բուժաշխատողների նախաձեռնող խմբին». կողմ են, որ համընդհանուր պարտադիր ապահովագրության համակարգի շրջանակներում վերանայվեն բժիշկների վարձատրության պայմանները:
MediaHub-ը կապ հաստատեց ահազանգող բժիշկներից մի քանիսի հետ, որոնք իրենց բողոքի ձայնն են այսօր բարձրացրել։ Նրանք ևս մեկ անգամ հավաստեցին, որ ապահովագրական համակարգը խնդիրներ է առաջացրել իրենց համար։
Նշենք, որ այս դժգոհությունները առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանի ականջն էլ էին ընկել։ Եվ նա որոշել էր տեսանյութով արձագանքել այդ դժգոհություններին։ Եվ փոխարենն իր աշխատանքով զբաղվեր (դեռևս չգիտենք՝ բլոգ վարելն իր աշխատանքային պարտականությունների մեջ մտնո՞ւմ է), նա որոշել էր իր ձայնը բարձրացնել, ինչը, մեր համեստ կարծիքով, ավելի լավ է՝ չաներ։ Կամ գոնե, անելու դեպքում զուտ ինֆորմացիա փոխանցեր։
Իսկ ի՞նչ արեց նա. որոշեց տեսահոլովակ նկարել՝ «ձեռք առնելով» բողոքող բժիշկներին։
Տեսահոլովակում երևում է, որ նա ծաղրում է բողոք բարձրացրած բժիշկներին, որոնք օրեր առաջ նամակ հանձնեցին ԱԺ բոլոր խմբակցություններին և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին առողջության համապարփակ պարտադիր ապահովագրության բացերի և ռիսկերի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ կազմակերպելու դիմումով։
Փոխնախարարը ծաղրել է ապահովագրական համակարգի ներդրումից դժգոհող բուժաշխատողներին, այնուհետև առաջացած բողոքի ալիքի հետևանքով ստիպված է եղել հեռացնել տեսանյութը։
Նշենք, որ նրա հրապարակած տեսանյութը բուժաշխատողները որակել էին որպես «անամոթություն», «ոչ հարգալից վերաբերմունք բժիշկների նկատմամբ», «կապիկություն» և այլն։
MediaHub-ը փորձեց կապ հաստատել ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Մարիամ Ծատրյանի հետ՝ հասկանալու՝ ի՞նչ է մտածում Անահիտ Ավանեսյանը փոխնախարարի պահվածքի մասին, արդյո՞ք նորմալ է նայում այն փաստին, որ փոխնախարարը կարող է ծաղրել բողոքի ձայն բարձրացրած անգամ մեկ բժշկի, և ի՞նչ է մտածում նախարարը հարյուրավոր բողոքող բժիշկների մասին։

Политика Экономика Социальная повестка ЗДОРОВЬЕ MediaHub ОБЩЕСТВО ВАЖНЫЕ НОВОСТИ
MediaHub получил многочисленные сигналы о том, что зарплаты врачей значительно снизились после запуска системы всеобщего медицинского страхования. Врачи жалуются: за прошлый месяц они получили 19 000 драмов, 23 000 драмов и подобные необоснованно низкие выплаты.
И вот сегодня весь Facebook наполнился голосами протеста врачей — они присоединяются к «Инициативной группе медработников», выступая за пересмотр условий оплаты труда врачей в рамках системы всеобщего обязательного страхования.
MediaHub связался с некоторыми из врачей, поднявших сегодня голос протеста. Они еще раз подтвердили, что страховая система создала для них проблемы.
Отметим, что эти недовольства дошли и до ушей замминистра здравоохранения Лены Нанушян. И она решила отреагировать на них с помощью видео. Вместо того чтобы заниматься своей работой (мы пока не знаем, входит ли ведение блога в её рабочие обязанности), она решила подать голос, чего, по нашему скромному мнению, лучше бы не делала. Или хотя бы, если уж делать, то просто передала бы информацию.
Но что сделала она? Решила снять ролик, «подкалывая» протестующих врачей.
На видео видно, как она высмеивает врачей, которые на днях передали письма всем фракциям НС и председателю НС Алену Симоняну с просьбой организовать парламентские слушания по поводу пробелов и рисков всеобщего обязательного медицинского страхования.
Замминистра поглумилась над медработниками, недовольными внедрением страховой системы, после чего из-за поднявшейся волны протеста была вынуждена удалить видео.
Отметим, что опубликованный ею ролик медработники квалифицировали как «бесстыдство», «неуважительное отношение к врачам», «обезьянничанье» и так далее.
MediaHub попытался связаться с пресс-секретарем министра здравоохранения Мариам Цатрян, чтобы понять: что думает Анаит Аванесян о поведении замминистра, считает ли она нормальным тот факт, что замминистра может высмеивать голос протеста хотя бы даже одного врача, и что думает министр о сотнях протестующих врачей.