Քաղաքականություն Միջազգային MediaHub TV ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ Վերլուծական Տարածաշրջան ԿԱՐԵՎՈՐ ԼՈւՐԵՐ
«Երբ ասում են՝ վերադարձի իրավունք, ասում եմ՝ խնդրում եմ, ինձ կասե՞ք դետալացված՝ այդ վերադարձը ոնց է իրականացվելու, ինչ պայմաններով։ Ենթադրենք այնտեղ դռները բացվում են, ասում են՝ եկեք, այստեղ էլ կան մարդիկ, որոնք ուզում են գնալ ու գնում են։ Խնդրում եմ, ինձ նկարագրեք պայմանները` գոնե մասնակիորեն։ Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ գնում եք և լինում եք անկախ պետություն, թե գնում եք լինում եք Ադրբեջանի քաղաքացի, Ադրբեջանի անձնագրով գնում եք դպրոց, որտեղ հայերեն չկա, այդ որոշակի տարածքում պետք է լինեն հայազգի ոստիկաննե՞ր, թե՞ ադրբեջանցի ոստիկանը նորմալ է և այս կարգի տասնակներով հարցեր»,- այսօր ճեպազրույցի ժամանակ անդրադառնալով արցախցիների վերադարձի վերաբերյալ լրագրողի հարցին` ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այսպիսի խուսափողական պատասխան է տվել՝ այդպես էլ համարձակություն չունենալով ասելու՝ թեման միջազգային հարթակներում կամ իրենց պաշտելի ադրբեջանցիների հետ քննարկվո՞ւմ է, թե՞ Ալիևը կտրուկ փակել է նրանց բերանը նավթադոլարներով կամ գուցե այլ խրախուսական միջոցներով։
Փաշինյանի թիմը այս հարցի հետ կապված իր հստակ դիրքորոշումն ունի, որն իրենց թիմի ղեկավարն է սահմանել և թող որևէ մեկը փորձի շեղվել այդ կարծրացած դիրքորոշումից, լավագույն դեպքում աշխատանքից ազատվելու դիմում գրելու SMS կստանա, իսկ վատագույն դեպքում՝ մի քրեական գործ իր կամ իր մերձավորի նկատմամբ. կամ երկուսը միասին։ Փաշինյանը ինքն էլ խոստովանել է, որ կառավարությունում չի կարող լինել որևէ մեկը, որ իր դիրքորոշմանը հակասող դիրքորոշում հայտնի։ Բնականաբար, Փաշինյանի արտգործնախարարը չէր կարող շեղվել նրա նախանշած ուղեծրից և պետք է այնպես ներկայացներ խնդիրը, որ արցախցիների վերադարձն անհնարին է, որովհետև այնտեղ իրենց համար կարող են անտանելի պայմաններ լինել, որովհետև կարող է իրենց պարտադրեն մոռանալ հայերենը ու դառնալ շատ ավելի նվաստ պայմաններ ունեցող ադրբեջանցի։
Արտգործնախարարն ի պաշտոնե իրավունք չունի նման պատասխան տալ այդպիսի զգայուն հարցին որպես դիվանագետ, որովհետև իր այդ պատասխանով նա ամբողջութամբ չեզոքացնում է խնդրի՝ կյանքի իրավունք ունենալու հնարավորությունը, այնինչ դիվանագիտությունը միշտ բանակցելու, քննարկելու և որոշակի համաձայնությունների գալու հարթակ ստեղծող ոլորտ է։ Արարատ Միրզոյանի պատասխանը անհեռանկարային քաղաքական հայտարարություն է, որը լուրջ կասկածի տակ է դնում նրա մասնագիտական կարողություններն ու գիտելիքները, թեև պաշտոնը զբաղեցնելու տարիների ընթացքում նա պետք է որ վարժված լիներ իր արհեստին։ Հասկանալի է, որ դրա համար մի մեծ կաշկանդող հանգամանք կա՝ Փաշինյանի սահմանած տաբուներն ու նրա պարտադրած կարծրատիպերը։ Հիշեցնենք, որ Փաշինյան Նիկոլն արցախցիների վերադարձի թեման հավերժ փակել է՝ համենայն դեպս իր կառավարման տարիների համար՝ սպառնալով, որ այդ մասին խոսելու դեպքում մենք Ադրբեջանի ղեկավարի բերանը լեզու ենք դնում, որ նա էլ Հայաստանի ինքնիշխանության դեմ հավակնոտ հայտարարություններ անի ու պահանջներ դնի, թե Հայաստանն իրականում պատմական Ադրբեջանի տարածքն է ու պետք է վերադարձնել։ Խելամիտ ու վերլուծելու նվազագույն կարողություն ունեցող մարդու համար ակնհայտ է, որ այդ երկու թեմաները մի հարթության վրա դնելը մեղմ ասած անգրագիտություն է, բայց Փաշինյանի թիմի դեպքում՝ «ստոր դավաճանություն»՝ դավաճանություն արցախցիներին, դավաճանություն մեր պատմությանը, պատմական հայրենիքին, դավաճանություն մեր ազգային գիտակցությանը։
Արարատ Միրզոյանը նաև առիթը բաց չթողեց արցախցիների այսօրվա ճակատագիրը նորից նախկինների վրա բարդելու համար։ Ըստ նրա՝ այն բանում, որ արցախցիներն այսօր բռնի տեղահանված են և այսուհետ ընդմիշտ փակ է նրանց համար իրենց տները վերադառնալու հնարավորությունը, մեղավոր են նախկին իշխանությունները, որոնք դեռ իշխանություն եղած ժամանակ այդպես էլ ականջալուր չեղան փաշինյանականներին և չիջեցրեցին Արցախի հետ կապված նշաձողը։ «Երբ մենք ասում էինք՝ նշաձողն իջեցրեք՝ լուծումներ կգտնվեն, մեզ դատափետում էին ազգային բաներին դավաճանելու համար։ Հիմա տեսնենք, այդ մարդկանց նշաձողը, կարող է պարզվել, տասնյակ անգամ ավելի ցածր է, քան մենք էինք այն ժամանակ ասում։ Այդ մարդիկ որևէ կերպ չեն կոնկրետացնում, թե վերադարձ ասելով ինչ նկատի ունեն»,- հավելել է Միրզոյանը՝ հղում անելով այսօր արդեն ընդդիմություն դարձած երեկվա իշխանություններին։
ԱԳ նախարարին թվում է, թե արցախցիների վերադարձի թեման նրանք են թեժ պահում քաղաքական դիվիդենտներ հավաքելու նպատակով, և նա նորից ընդդիմության հետ խորհրդարան-խորհրդարան է խաղում՝ մոտ 150 հազար հայերի համար նման կենսական կարևոր հարցը զավեշտի վերածելով։
Ութ  տարի է անցել, բայց իշխող խմբի կարկառուն ներկայացուցիչներն այդպես էլ չձերբազատվեցին նախկինների հետ համեմատվելու բարդույթից և մինչև հիմա էլ, անկախ լրագրողների հնչեցրած հարցադրումներից, նրանց բանավեճը տանում են նախկինների հետ համեմատվելու և իրենց առավել լավն ու հաջողակ ներկայացնելու հարթություն ու սկսում կռիվ տալ նախորդ բոլոր իշխանությունների ստվերների հետ։
Իսկ այդ ընթացքում մեկ այլ պետության՝ Ադրբեջանի ղեկավարը, որը խոսում է հաղթողի հռետորաբանությամբ, չի դադարում իր խոսույթում թեժ պահել ադրբեջանցի փասխստականների վերադարձի հարցը, որը ամենայն հավանականությամբ արդեն հունիսի յոթից հետո այս իշխանությունների վերարտադրվելու դեպքում կդառնա նրանց հերթական տնային հանձնարարությունը՝ Սահմանադրությունն ադրբեջանահաճո դարձնելուց հետո։
Հ․ Գ․ Չմոռանանք հարցնել՝ պարոն Միրզոյան, բա ասում էիք Արցախի հարցում նշաձողի իջեցումը ձեզ միջազգային հանրությունն էր պարտադրում, իսկ հիմա խոստովանում եք, որ դա ձեր գիտակցաբար արված որոշումն է եղել։

«Когда говорят "право на возвращение", я спрашиваю: пожалуйста, не могли бы вы уточнить детали того как будет осуществляться это возвращение, на каких условиях? Предположим, там открываются двери, говорят: приходите. Здесь тоже есть люди, которые хотят уйти и уходят. Пожалуйста, опишите мне условия, хотя бы частично. Означает ли это, что вы идете и становитесь независимым государством, или же вы идете и становитесь гражданами Азербайджана, с азербайджанским паспортом идете в школу, где нет армянского языка? Должны ли на этой определенной территории быть полицейские-армяне, или азербайджанский полицейский — это нормально? И еще десятки вопросов такого рода», — так сегодня во время брифинга министр иностранных дел Арарат Мирзоян уклонился от ответа на вопрос журналиста о возвращении арцахцев. У него так и не хватило смелости сказать, обсуждается ли эта тема на международных площадках или с их обожаемыми азербайджанцами, или же Алиев резко закрыл им рты нефтедолларами или, возможно, иными мерами поощрения.
У команды Пашиняна есть четкая позиция по этому вопросу, установленная руководителем их команды, и пусть кто-нибудь попробует отклониться от этой закостенелой позиции: в лучшем случае он получит SMS с требованием написать заявление об увольнении, а в худшем — уголовное дело против себя или своего близкого, а может, и то, и другое одновременно. Пашинян и сам признавался, что в правительстве не может быть никого, кто выражал бы мнение, противоречащее его позиции. Естественно, министр иностранных дел Пашиняна не мог отклониться от намеченной им орбиты и должен был представить проблему так, будто возвращение арцахцев невозможно, потому что там для них могут быть невыносимые условия, потому что их могут заставить забыть армянский язык и стать азербайджанцами с гораздо более унизительными условиями жизни.
Министр иностранных дел по должности не имеет права давать такой ответ на столь чувствительный вопрос как дипломат, потому что своим ответом он полностью нейтрализует саму возможность существования этой проблемы, тогда как дипломатия это сфера, всегда создающая платформу для переговоров, обсуждений и достижения определенных договоренностей. Ответ Арарата Мирзояна это бесперспективное политическое заявление, которое ставит под серьезное сомнение его профессиональные способности и знания, хотя за годы пребывания в должности он должен был бы освоить свое ремесло. Понятно, что для этого есть весомое сдерживающее обстоятельство: установленные Пашиняном табу и навязанные им стереотипы. Напомним, что Никол Пашинян навечно закрыл тему возвращения арцахцев, по крайней мере, на годы своего правления, угрожая, что разговорами об этом мы «даем повод» главе Азербайджана выступать с амбициозными заявлениями против суверенитета Армении и выдвигать требования о том, что Армения на самом деле является территорией «исторического Азербайджана» и должна быть возвращена. Для разумного человека, обладающего минимальной способностью к анализу, очевидно, что ставить эти две темы в одну плоскость, мягко говоря, безграмотность, но в случае с командой Пашиняна это «подлое предательство»: предательство арцахцев, предательство нашей истории, исторической родины, предательство нашего национального самосознания.
Арарат Мирзоян также не упустил случая снова переложить сегодняшнюю судьбу арцахцев на «бывших». По его словам, в том, что арцахцы сегодня являются насильственно перемещенными и возможность возвращения в свои дома для них отныне закрыта навсегда, виноваты прежние власти, которые, будучи у руля, так и не прислушались к сторонникам Пашиняна и не снизили «планку» в вопросе Арцаха. «Когда мы говорили: "снизьте планку — решения найдутся", нас поносили за предательство национальных интересов. Теперь посмотрим: планка этих людей, может оказаться, в десятки раз ниже того, что мы говорили тогда. Эти люди никак не конкретизируют, что они имеют в виду под возвращением», — добавил Мирзоян, ссылаясь на вчерашние власти, ставшие сегодня оппозицией.
Министру иностранных дел кажется, что тему возвращения арцахцев они держат в повестке ради сбора политических дивидендов, и он снова играет с оппозицией в «парламентские игры», превращая столь жизненно важный вопрос для почти 150 тысяч армян в фарс.
Прошло восемь лет, но видные представители правящей группы так и не избавились от комплекса сравнения с «бывшими» и до сих пор, независимо от задаваемых журналистами вопросов, переводят дискуссию в плоскость сравнения с предшественниками и попыток представить себя лучше и успешнее, вступая в борьбу с тенями всех прошлых властей.
А тем временем глава другого государства — Азербайджана, говорящий на языке победителя, не перестает подогревать в своей риторике вопрос возвращения азербайджанских беженцев, что, по всей вероятности, в случае воспроизводства нынешних властей после 7-го июня, станет их очередным «домашним заданием» — после приведения Конституции в угодный Азербайджану вид.
P.S. Не забудем спросить: господин Мирзоян, вы же говорили, что снижение планки в вопросе Арцаха вам навязывало международное сообщество, а теперь признаетесь, что это было ваше осознанное решение?