Քաղաքականություն MediaHub TV ԿԱՐԵՎՈՐ ԼՈւՐԵՐ Վերլուծական
Խաչատուրյանը, երբ պտտվում էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանի շուրջ, երբևէ ասե՞լ է, որ բարեկեցությունը կարևոր է «մնացած ամեն ինչից»
ՀՀ նախագահի պաշտոնում հայտնված Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսում՝ Ալիևի ներկայությամբ, հանդես եկավ բաժակաճառով, քանի որ նրա ելույթը ծայրից ծայր ապաքաղաքական էր ու բացի կենացից, այլ գնահատական տալ հնարավոր չէ։ Սակայն նույնիսկ որպես բաժակաճառ, այն զուրկ էր ազգային արժանապատվությունից ու կար քողարկված քծնանք՝ հենց իր կողքը նստած Ադրբեջանի նախագահի հանդեպ։ Իր «ելույթում» նա նշում է, որ մեր երկու երկրների ղեկավարները (մեր երկու երկրներ ասելով նկատի ունի Հայաստանն ու Ադրբեջանը) մարդկանց բարեկեցիկ ապրելու հնարավորությունը գերադասել են մնացած ամեն ինչից։
Իսկ ո՞րն է այդ մնացած ամեն ինչը։ Եթե հաշվի առնենք, որ հենց իր կողքին նստած Ալիևը ստացել է ու շարունակում է ստանալ այն ամենը, ինչ ուզում է ու ոչինչ չի կորցրել, ապա ստացվում է, որ այդ «մնացած ամեն ինչը» Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախն է, արցախցիների վերադարձի իրավունքը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող ՀՀ տարածքները, մեր պատմական հիշողությունն ու Հայոց ցեղասպանությունը, Հայ Առաքելական Եկեղեցին ու ազգային արժեքները։ Ի հավելումն իր խոսքի` Վահագն Խաչատուրյանը շեշտում է, որ ինքն այն «քաղաքական գործիչներից» է, որը միշտ խոսել է խաղաղությունից։
Ես Վահագն Խաչատուրյանին ճանաչում եմ շուրջ 20 տարի, և մեր ոչ մի շփման, ոչ մի հանդիպման, ոչ մի ընդհանուր քննարկման ժամանակ նա երբևէ չի խոսել ո՛չ Արցախի հիմնահարցից, ո՛չ էլ արտաքին քաղաքականությունից, ու երբեմն ստեղծվում էր տպավորություն, որ նա բացի տնտեսությունից, որևէ այլ որոլտի մասին նվազագույն իսկ պատկերացումներ չունի։
Ինչ վերաբերում է խաղաղությանը, ապա բոլորն են խաղաղություն ուզում, սակայն ոչ ազգային արժանապատվության, հայրենիքի նվիրատվության ու բարեկեցության հաշվին։ Սակայն եթե իրոք նրա համար բարեկեցությունը առավել է, քան «մնացած ամեն ինչը», ապա ինչո՞ւ էր նա տարիներ առաջ պտտվում Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Վանո Սիրադեղյանի ու ՀՀՇ-ի շուրջ, որոնք «մնացած ամեն ինչը» վեր էին դասում բարեկեցությունից։ Իհարկե, բարեկեցությունը կարևորագույն գործոն է, սակայն այն անձինք, որոնց արբանյակն էր հանդիսանում ներկայումս ՀՀ նախագահի աթոռին բազմած անձը, երբեք չփորձեցին ազգային շահերի, Արցախի ու հայրենիքի մասնատման հաշվին ապահովել մարդկանց կերակրել «այստեղ հաց, այստեց կաց» տխմարաբանությամբ։ Նույնիսկ հակառակը՝ զոհողությունների գնով նրանք հաղթեցին Ադրբեջանին մարտի դաշտում, ազատագրեցին Արցախն ու հռչակեցին Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, զոհողությունների գնով Արցախի ու Հայաստանի շուրջ ստեղծեցին անվտանգային հզոր պատնեշ, ինչը փոշիացվեց բարեկեցությունը գերադասող ՔՊ-ական իշխանության կողմից։

Политика MediaHub ВАЖНЫЕ НОВОСТИ Аналитика
Говорил ли когда-нибудь Хачатурян, вращаясь в окружении Левона Тер-Петросяна, что благополучие важнее «всего остального»?
Ваагн Хачатурян, оказавшийся на посту президента Армении, выступил в Давосе в присутствии Алиева с речью, похожей на тост, поскольку его выступление было насквозь аполитичным, и, кроме как «заздравным тостом», иную оценку ему дать невозможно. Однако даже как тост оно было лишено национального достоинства и содержало скрытое подобострастие по отношению к сидящему рядом президенту Азербайджана. В своем «выступлении» он отмечает, что руководители двух наших стран (под «двумя нашими странами» он подразумевает Армению и Азербайджан) предпочли возможность благополучной жизни людей «всему остальному».
А что же это за «все остальное»? Если учесть, что сидящий прямо рядом с ним Алиев получил и продолжает получать всё, что хочет, и ничего не потерял, то получается, что это «все остальное» — это оккупированный Азербайджаном Арцах, право арцахцев на возвращение, территории Армении, находящиеся под контролем Азербайджана, наша историческая память и Геноцид армян, Армянская Апостольская Церковь и национальные ценности. В дополнение к своим словам Ваагн Хачатурян подчеркивает, что он один из тех «политиков», которые всегда говорили о мире.
Я знаю Ваагна Хачатуряна около 20 лет, и ни во время нашего общения, ни на одной встрече или общем обсуждении он никогда не говорил ни об арцахской проблеме, ни о внешней политике. Порой создавалось впечатление, что, кроме экономики, он не имеет ни малейшего представления о какой-либо другой сфере.
Что касается мира, то мира хотят все, но не за счет национального достоинства, сдачи родины и благополучия. Однако если для него благополучие действительно превыше «всего остального», то почему годы назад он вращался в окружении Левона Тер-Петросяна, Вано Сирадегяна и «Армянского общенационального движения» (АОД), которые ставили «все остальное» выше благополучия? Конечно, благополучие — важнейший фактор, но личности, спутником которых являлся человек, ныне восседающий в кресле президента, никогда не пытались кормить людей глупостями вроде «здесь хлеб — здесь и живи» за счет национальных интересов, Арцаха и расчленения родины. Напротив, ценой жертв они победили Азербайджан на поле боя, освободили Арцах и провозгласили независимость Республики Армения, ценой жертв создали мощный оборонительный барьер вокруг Арцаха и Армении, который был пущен по ветру отдающей предпочтение благополучию властью «Гражданского договора».