MediaHub-ի տեղեկություններով՝ «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի գործի մասով նորություններ կան։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն Խաչիկ Սամվելի Գալստյանի գործով որոշում է կայացրել. քաղաքական գործիչը մեղադրվում է քրեական օրենսգրքով նախատեսված, պատժի սպառնալիքով արգելված, մեղավորությամբ կատարված արարքի համար։
Ըստ մեղադրանքի՝ Գալստյանը, նախնական համաձայնության գալով ՀՀ Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքում 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին կայանալիք համամասնական ընտրակարգով ավագանու ընտրություններում «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածու Արամ Ղազարոսի Քոչարյանի և ինքնությունները դեռևս չպարզված պատասխանատու այլ անձանց հետ, խմբի կազմում, ընտրությանը կուսակցության օգտին քվեարկելու համար, նույն համայնքի մի շարք բնակիչների, այդ թվում՝ «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության» համակիրների օժանդակությամբ, ընտրելու իրավունք ունեցող բազմաթիվ քաղաքացիների առաջարկել և խոստացել են տալ ընտրակաշառք:
MediaHub-ը կապ հաստատեց փաստաբան Արսեն Բաբայանի հետ, հասկանալու՝ արդյո՞ք Գալստյանի գործը մտել է դատարան։
«Այո, գործը մտել է դատարան, հաշվի առնելով, որ իմ ճանաչած ամենաօբյեկտիվ դատավորներից մեկին՝ Վարդգես Սարգսյանին է մակագրվել գործը, հույս ու համոզմունք ունեմ, որ իսկապես, կիրականացվի արդարադատություն, և Խաչիկ Գալստյանը, ով չի կատարել որևէ հանցավոր արարք, կարդարացվի»,- ասաց Բաբայանը։
MediaHub-ի հարցին, թե արդյո՞ք արդեն նշանակված է դատական նիստի օրը, Բաբայանը պատասխանեց, որ դեռ օր նշանակված չէ, սակայն, շուտով դատական նիստի օրը հայտնի կլինի։
Հիշեցնենք, որ 2025 թ. դեկտեմբերի 30-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար, քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչիկ Գալստյանին կալանավորել է երկու ամսով՝ մեղադրելով ընտրակաշառք տալու համար: Իսկ փետրվարի 25–ի ուշ երեկոյան որոշում էր կայացվել, որի համաձայն «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Խաչիկ Գալստյանի նկատմամբ ընտրվեց տնային կալանք խափանման միջոցը և 20 մլն դրամ գրավ։

По сведениям MediaHub, появились новости по делу генерального секретаря партии «Отечество» Хачика Галстяна. Антикоррупционный комитет принял решение по делу Хачика Самвеловича Галстяна: политик обвиняется в совершении виновного деяния, предусмотренного уголовным кодексом и запрещенного под угрозой наказания.
Согласно обвинению, Галстян, вступив в предварительный сговор с кандидатом от партии «Отечество» Арамом Казаросовичем Кочаряном на выборах в Совет старейшин по пропорциональной избирательной системе, состоявшихся 16 ноября 2025 года в общине Вагаршапат Армавирской области РА, и другими пока не установленными ответственными лицами, в составе группы, для голосования в пользу партии на выборах, при содействии ряда жителей той же общины, в том числе сторонников «Республиканской партии Армении», предлагали и обещали дать предвыборную взятку многочисленным гражданам, имеющим право голоса.
MediaHub связался с адвокатом Арсеном Бабаяном, чтобы выяснить, поступило ли дело Галстяна в суд.
«Да, дело поступило в суд. Учитывая, что оно отписано одному из самых объективных судей, которых я знаю, — Вардгесу Саргсяну, у меня есть надежда и уверенность, что правосудие действительно будет осуществлено, и Хачик Галстян, который не совершал никакого преступного деяния, будет оправдан», — сказал Бабаян.
На вопрос MediaHub о том, назначена ли уже дата судебного заседания, Бабаян ответил, что день еще не назначен, однако вскоре дата заседания станет известна.
Напомним, что 30 декабря 2025 года Антикоррупционный суд арестовал генерального секретаря партии «Отечество», доктора политических наук, профессора Хачика Галстяна сроком на два месяца по обвинению в даче предвыборной взятки. А поздно вечером 25 февраля было принято решение, согласно которому в отношении члена партии «Отечество» Хачика Галстяна была избрана мера пресечения в виде домашнего ареста и залога в размере 20 млн драмов.