Քաղաքականություն Տնտեսություն Սոցիալական ոլորտ MediaHub TV ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՐԵՎՈՐ ԼՈւՐԵՐ
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը հանդես է եկել նոր առաջարկով։
«1.5-3 միլիոն դրամ՝ յուրաքանչյուր զորացրվող զինվորին։ Եթե 10.000+ քաղաքացի աջակցի՝  նախագիծը կմտնի շրջանառության մեջ»,- ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում նշել է Սարգսյանը։
Փաստացի, պատգամավորը հերթական նախագիծն է ուզում դնել շրջանառության մեջ, որը բանակում ծառայել-չծառայելը գումարային պրիզմայով է չափում։ Այդ հանգամանքին ոչ միանշանակ են վերաբերում թե՛ բանակաշինության մեջ ներդրում ունեցած ներկա ու նախկին զինվորականները, թե՛՝ փորձագետները։
Ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը MediaHub-ի հետ զրույցում  նշում է՝ շատ վատ է վերաբերում այս նախագածին։
«Հայաստանը չհայտարարված պատերազմի մեջ է, որովհետև խաղաղության համար պետք է պայմանագիր ստորագրվեր, բայց դա դեռ տեղի չի ունեցել։ Այս ամենին զուգահեռ մեր հարևան երկիրը ինտենսիվորեն զինվում է. լրացուցիչ անձնակազմն ավելացրել է, զորավարժությունների թիվը բազմապատկել, այսինքն՝ Ադրբեջանը պատրաստվում է լուրջ պատերազմի»,- նշեց փորձագետը։
Իհարկե, ըստ նրա, թիրախներից մեկն Իրանն է, բայց այդ աստիճան պատրաստվածությունը Ալիևի համար կլինի գայթակղություն, որ անհրաժեշտ  աշխարհաքաղաքական իրավիճակում արհեստածին պատրվակով ռազմական գործողություն սկսի։
Նահապետյանի խոսքով՝ բանակի մարտունակությունը աշխատավարձի չափով չի որոշվում։
Հիշեցնենք, որ ըստ Հայկ Սարգսյանի առաջարկած նախագծի, ժամկետային զինվորական ծառայությունը ավարտած բոլոր զինվորներին պետք է տրամադրել 1,5-3 մլն դրամ գումար, ոչ պետական բյուջեից։
«Առաջարկում եմ ստեղծել հատուկ ֆոնդ, որտեղ կմուտքագրվեն գործող և առաջարկվող օրենսդրական փոփոխություններից հետո մուտքագրվող բոլոր գումարները։ Տարվա ընթացքում հավաքագրված ամբողջ գումարը հավասարաչափ կբաշխվի այդ տարի զորացրվող զինծառայողների միջև։ Որքան մեծ թվով հետախուզվող քաղաքացիներ վերադառնան և վճարեն, որքան մեծ թվով դիմեն և դառնան ՀՀ քաղաքացի, այդքան ավելի մեծ գումար կհավաքագրվի ու կբաշխվի մեր զինծառայողների միջև»,- նշել է Հայկ Սարգսյանը։
Ըստ էության, նախագծի նպատակը երիտասարդին շահագրգռելն է, որ գնա բանակ, ծառայի, բայց հայրենիքի նկատմամբ պարտքն ու հայրենասիրությունը գումարով չափելի՞ են. հարցի պատասխանը գուցե ստանանք, եթե նախագիծը մտնի շրջանառության մեջ ու բերվի ԱԺ օրակարգ։

Политика Экономика Социальная повестка MediaHub ОБЩЕСТВО ВАЖНЫЕ НОВОСТИ
Депутат фракции «Гражданский договор» Национального Собрания Айк Саргсян выступил с новым предложением.
«От 1,5 до 3 миллионов драмов — каждому демобилизованному солдату. Если проект поддержат более 10 000 граждан, он будет введен в обращение», — отметил Саргсян в видеообращении в Facebook.
Фактически, депутат хочет запустить очередной проект, который измеряет службу в армии через денежную призму. К этому обстоятельству неоднозначно относятся как нынешние и бывшие военные, внесшие вклад в армейское строительство, так и эксперты.
Военный эксперт Айк Нагапетян в беседе с MediaHub отметил, что относится к этому проекту очень плохо.
«Армения находится в состоянии необъявленной войны, потому что для мира должен был быть подписан договор, но этого еще не произошло. Параллельно с этим наша соседняя страна интенсивно вооружается: увеличила дополнительный личный состав, приумножила количество учений; то есть Азербайджан готовится к серьезной войне», — отметил эксперт.
Конечно, по его словам, одной из целей является Иран, но такая степень готовности станет для Алиева искушением начать военные действия под надуманным предлогом при подходящей геополитической ситуации. По словам Нагапетяна, боеспособность армии не определяется размером зарплаты.
Напомним, что согласно проекту, предложенному Айком Саргсяном, всем солдатам, завершившим срочную военную службу, должно быть предоставлено от 1,5 до 3 млн драмов не из государственного бюджета.
«Предлагаю создать специальный фонд, куда будут поступать все средства от действующих и предлагаемых законодательных изменений. Вся сумма, собранная в течение года, будет поровну распределена между военнослужащими, демобилизуемыми в этом году. Чем больше разыскиваемых граждан вернется и заплатит, чем больше людей обратится за гражданством РА, тем большая сумма будет собрана и распределена между нашими военнослужащими», — отметил Айк Саргсян.
По сути, цель проекта — заинтересовать молодого человека пойти в армию и служить, но измеримы ли долг перед родиной и патриотизм деньгами? Ответ на этот вопрос мы, возможно, получим, если проект войдет в обращение и будет включен в повестку НС.