«Դանդաղեցնում են ուռուցքների զարգացումը». իմունոլոգն անվանել է աղիքների քաղցկեղից պաշտպանող աղանդեր
Կարո՞ղ են աղանդերը օգտակար լինել մարդկանց համար: Որոշները, այո, ասել է  իմունոլոգ Անդրեյ Պրոդեուսը «Ապրիր առողջ» հաղորդաշարի եթերում։ Առաջին ալիքի եթերում բժիշկը պատմել է ճապոնական աղանդերի մոչիի յուրահատուկ հատկությունների մասին։ Այն պատրաստվում է բրնձի ալյուրից, որը հայտնի է որպես օգտակար դիմացկուն օսլայի աղբյուր։
Դիմացկուն օսլան ներգրավված է հատուկ ճարպաթթուների ձևավորման մեջ, որոնք նպաստում են աղիքների առողջությանը: Սա ապացուցվել է բազմաթիվ ուսումնասիրություններով։ Կոլոռեկտալ քաղցկեղի ռիսկն ավելի ցածր է այն մարդկանց մոտ, ովքեր բավականաչափ դիմացկուն օսլա են օգտագործում:
«Ինչո՞ւ, քանի որ այս ճարպաթթուները խանգարում են ուռուցքի աճին», - բացատրել է Պրոդեյսը:
Յուրահատուկ սննդանյութը հանդիպում է նաև հացահատիկի, սերմերի և հատիկաընդեղենի մեջ: Այն նաև ձևավորվում է կարտոֆիլի և մակարոնեղենի մեջ՝ դրանք սառչելուց և տաքանալուց հետո: Դրա համար ասում են, որ նման կողմնակի ուտեստներն ավելի առողջարար են երկրորդ օրը։