Տնտեսություն Միջազգային Սոցիալական ոլորտ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ Տարածաշրջան ԿԱՐԵՎՈՐ ԼՈւՐԵՐ
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարագրել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխության շրջանակներում ստացած 500 հազար դոլարը (188,750,000 դրամ)։
Նա մրցանակը ստացել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում (Աբու Դաբի) 2026-ի փետրվարի 4-ին։ Այդ օրը Փաշինյանն ու Ալիևը միասին էին մասնակցում մրցանակաբաշխությանը: 1 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդը կիսվել է Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի միջև։  Այս մրցանակը տրվում է այն անհատներին կամ կազմակերպություններին` անկախ նրանց ծագումից կամ գտնվելու վայրից, որոնք «անշահախնդիր և անձնվեր աշխատում են մարդկային եղբայրության առաջ և խաղաղ համակեցության ապահովման ուղղությամբ»:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր նախկին տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Աբու Դաբիում մասնակցել էր «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխությանը։
Նշենք, որ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքը սահմանում է հանրային ծառայողների կողմից նվերներ ընդունելու վերաբերյալ կանոններ։ Ըստ այդ կարգավորումների՝ պետությանը կամ համայնքին են հանձնվում պետական, պաշտոնական այցերի, միջոցառումների, ինչպես նաև աշխատանքային այցերի, գործուղումների շրջանակում տրվող նվերները, եթե դրանց արժեքը գերազանցում է 60,000 ՀՀ դրամը:

Никол Пашинян задекларировал 500 тысяч долларов (188 750 000 драмов), полученных в рамках премии человеческого братства «Заед» 2026 года. Он получил награду в Объединенных Арабских Эмиратах (Абу-Даби) 4 февраля 2026 года. В тот день Пашинян и Алиев вместе участвовали в церемонии награждения. Призовой фонд в размере 1 млн долларов был разделен между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана. Эта награда вручается отдельным лицам или организациям, независимо от их происхождения или местонахождения, которые «бескорыстно и самоотверженно работают во имя человеческого братства и обеспечения мирного сосуществования».
Напомним, что Никол Пашинян со своей бывшей супругой Анной Акопян участвовал в церемонии вручения премии человеческого братства «Заед» 2026 года в Абу-Даби.
Отметим, что закон «О публичной службе» устанавливает правила принятия подарков публичными служащими. Согласно этим регулировкам, государству или общине передаются подарки, вручаемые в рамках государственных, официальных визитов, мероприятий, а также рабочих визитов и командировок, если их стоимость превышает 60 000 драмов РА.