Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը, նրա կինը և դուստրը անձամբ են դիտել Հյուսիսային Կորեայի առաջին միջուկային սուզանավի շինարարությունը, հաղորդել է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը:
Սուզանավի տեխնիկական բնութագրերը առաջին անգամ հրապարակվել են. այն կունենա 8700 տոննա ջրատարողություն, ինչը այն կդարձնի երկրի սուզանավային նավատորմում ամենամեծը:
Կիմ Չեն Ընն ընդգծել է, որ նախագծի իրականացումն «ամենաուժեղ հարվածային ուժի» վրա հիմնված պաշտպանական քաղաքականության հիմնական տարրն է։ Նա նշել է, որ նոր սուզանավը կծառայի որպես կարևոր զսպող միջոց։

Ким Чен Ын с членами семьи осмотрел первую ядерную подлодку Северной Кореи (видео)
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын, его жена и дочь лично наблюдали за строительством первой ядерной подводной лодки Северной Кореи, сообщило Центральное телеграфное агентство Кореи.
Технические характеристики подлодки опубликованы впервые: ее водоизмещение составит 8700 тонн, что сделает ее крупнейшей в подводном флоте страны.
Ким Чен ын подчеркнул, что реализация проекта является ключевым элементом оборонной политики, основанной на «самой мощной ударной силе». Он отметил, что новая подводная лодка будет служить важным средством сдерживания.