Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովը հաստատել է Թուրքիայի՝ ԵՄ անդամակցության հետ կապված հերթական զեկույցը, որում, ի տարբերություն նախկինի, Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման, հայ-թուրքական սահմանի բացման անհրաժեշտության հետ կապված որևէ ակնարկ կամ երկկողմանի հարաբերությունների բարելավմանն ուղղված մտահոգություն չկա, չկա նաև Թուրքիային ուղղված որևէ պահանջ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ։ Այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ հիշեցնելով, որ Հայաստանի նախորդ իշխանությունների ժամանակ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը բարձրաձայնվում էր անգամ որպես նախապայման՝ ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության համար։
Այն, որ Փաշինյանի իշխանությունը Արցախյան պատերազմում տանուլ տալուց հետո հստակ որդեգրել է Հայոց Ցեղասպանության թեման Հայաստանի Հանրապետության միջազգային օրակարգից ընդհանրապես հանելու և սահմանադրական փոփոխությունների ճանապարհով պահանջատիրությունից հրաժարվելու քաղաքականություն, ՔՊ-ականներն էլ այլևս չեն թաքցնում՝ իշխանական ներկայացուցիչների տարբեր հայտարարությունների ու Եվրամիության կամ այլ միջազգային հարթակներում թեման շրջանցելու միջոցով։ Հիշեցնենք, որ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, Հայոց ցեղասպանության թեմային անդրադառնալով, ամեն անգամ հայտարարում է, որ Ցեղասպանությունն ուսումնասիրելը Արտգործնախարարության օրակարգը չէ, և որ Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը Հայաստանի թիվ մեկ առաջնահերթությունը չէ։ Ըստ նրա՝ այդ թեմայով պետք է ոչ թե քաղաքական կառույցները զբաղվեն, այլ պատմաբանները, մի բան, ինչի մասին նախկինում պնդում էր Թուրքիայի նախագահը՝ ձգտելով պատմական իրողությունը դուրս բերել միջազգային քաղաքական քննարկումների դաշտից և տեղափոխել ընդամենը գիտական ոլորտ։
Վերջերս էլ Փաշինյանը հանրային կոչ արեց թոթափել պանդուխտի հոգեբանությունը, հրաժարվել պատմական հայրենիքի՝ Արցախի ու Արևմտյան Հայաստանի մասին հիշողություններից և հանդարտվելով ապրել ՀՀ մնացած տարածքում՝ առանց երբևէ «Էրգիր» վերադառնալու հույսի։ ՀՀ իշխանությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության մասին MediaHub-ը զրուցել է պատմաբան, հանրային գործիչ Արեգ Սավգուլյանի հետ։
- Պարոն Սավգուլյան, նախկինում Արևմուտքը Հայոց ցեղասպանության թեման անընդհատ տաք էր պահում՝ տարբեր առիթներով Թուրքիային ցեղասպանության ճանաչման պահանջ ներկայացնելով։ Իսկ այսօր Թուրքիա-Արևմուտք երկխոսության մեջ նման օրակարգ այլևս չկա։ Ինչո՞վ է դա պայմանավորված, արդյո՞ք Արևմուտքը հաշվի է նստում ՀՀ իշխանությունների հետ, որոնք էլ իրենց հերթին ղեկավարվում են Թուրքիայից։ Մի քիչ անհավանական է թվում, ստացվում է՝ Արևմուտքը տո՞ւրք տվեց Թուրքիային։
- Հայոց Ցեղասպանության հարցը Արևմուտքի և տարբեր գերտերությունների կողմից միշտ ավելի վարպետորեն է օգտագործվել միջազգային հարթակներում Թուրքիայի վրա ճնշում գործարդրելու համար, քան ՀՀ իշխանությունների կողմից։ Քանի որ Հայաստանի այսօրվա իշխանությունը վայելում է Արևմուտքի հովանավորությունը և Արևմուտքը շահագրգռված է համապետական ընտրություններում նրանց վերարտադրությամբ, փորձում է հաշվի նստել Թուրքիայի, Ադրբեջանի հետ Հայաստանի իշխանությունների ունեցած պայմանավորվածությունների հետ։ Լծակը, որը նախկինում Եվրամիության կողմից կիրառվում էր Թուրքիային ճնշելու համար, հանվել է։ Հավատացեք, Արևմուտքը Թուրքիայի վրա այլ լծակներ ունի գործադրելու։ Արևմուտքը փորձում է Հայաստանի հետ համահունչ լինել, որովհետև մեզ սիրաշահելու խնդիր է դրված։ Եվ եթե արտգործնախարարի մակարդակով հայտարարվում է, որ Հայոց Ցեղասպանության հարցն այլևս մեր միջազգային քաղաքական առաջնահերթությունների մեջ չի մտնում, և որ դրանով պետք է միայն պատմաբանները զբաղվեն, Եվրամիությունն էլ ուղղակի չի փորձում խաթարել ՀՀ իշխանությունների հանրային հեղինակությունը։
Ի դեպ, Արարատ Միրզոյանն ինքն էլ պատմաբան է, աշխատել է Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, այդ թեմայով կունենա գիտական հոդվածներ, ուստի ինքն էլ կարող է այդ թեմայով զբաղվել։ Թեև վստահ եմ՝ իշխանամետ, իշխանությունների կարծիքն ու դիրքորոշումը կիսող պատմաբանը այս հարցը ևս կտապալեր՝ ենթարկվելով Նիկոլ Փաշինյանի կամքին։
- Ցեղասպանության հերքմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, այստեղ ապրող և աշխարհասփյուռ հայությունը ինչպիսի՞ վնասներ կկրի։ Խնդիրը բարոյակա՞ն հարթակում է։
- Խնդիրը միայն բարոյական չէ։ Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրը երբ ուսումնասիրում եք, հասկանում եք, որ նյութական լրջագույն փոխհատուցման հարց է դրված Թուրքիայի առաջ։ Որոշ հաշվարկներով այդ գումարը հասնում է հարյուրավոր միլիարդ դոլարների։ Այլ հաշվարկներով՝ գումարը կարող է հասնել կես տրիլիոն դոլարի։ Բայց սրանք ավելի շատ ոչ մասնագիտական հաշվարկներ են։ Ամեն դեպքում, փոխհատուցման գումարը հսկայական է, քանի որ, ի տարբերություն հրեաների հոլոքոստի՝ հայերը ոչ միայն ցեղասպանվել են, նրանք ցեղասպանվել են սեփական պատմական տարածքում՝ հայրենիքում ու բռնի տեղահանվել են, այսինքն՝ ունեզրկվել ու հայրենազրկվել են, եղել է մշակութային, ինքնության ցեղասպանություն։ Այնպես որ, Թուրքիայի համար նաև հողային, մշակութային ժառանգության փոխհատուցման պահանջ կարող է դրվել։ Եթե այսօր Ադրբեջանը պահանջում է իբրև 300 000 փախստականների վերադարձ, ապա պատկերացրեք՝ ինչ կլինի, եթե Ցեղասպանության հարցը չսառեցվի, և Հայաստանն ունենա մի իշխանություն, որը Թուրքիայից պահանջի Արևմտյան Հայաստանից մազապուրծ փախածների ժառանգների վերադարձ իրենց նախնիների հայրենիք։ Այդ վախն աչքի առաջ ունենալով՝ Թուրքիան ամեն ինչ անում է Հայաստանից ստերիլ՝ ազգային պահանջները թաղած, ինքնություն չունեցող, անդեմ և իր ազդեցության ծիրում գտնվող պետական միավոր ստանալու համար։ Այդ նպատակին է ուղղված Թուրքիայից եկած պահանջը՝ վերախմբագրել մեր Սահմանադրությունը։ Եվ եթե ապագայում մենք ունենանք համապատասխան ռազմաքաղաքական, տնտեսական հզորություն և աշխարհաքաղաքական նպաստավոր իրավիճակ լինի, որը թույլ կտա մեզ անդրադառնալ պահանջատիրությանը, մեզ ասելու են՝ 2026 կամ 2027 թվականի հանրաքվեով ձեր Սահմանադրությունից հանել եք Հայոց դատի հարցը։ Այս գործոնով է պայմանավորված նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ իշխանությունների հիբրիդային պատերազմը։ Հայ եկեղեցին մեր ազգային հիշողության անկյունաքարն է, մեր ազգային ինքնության կրողը։ Ցանկացած օտարերկրյա ներթափանցում հանդիպելու է հստակ համազգային դիմադրության՝ եկեղեցու շնորհիվ։ Եկեղեցին մնացել է այն հիմնական ազգային պատնեշը, որի շուրջ կարող է ակնթարթային մոբիլիզացիա լինել։ Եվ Սահմանադրությամբ ցանկանում են նաև այդ պատնեշը արմատախիլ անել, եկեղեցուն զրկել առաջնորդական իրավունքից և այլ կրոնական կազմակերպությունների մակարդակին իջեցնել։
- Իրատեսակա՞ն եք համարում Ադրբեջանի հետ խաղաղության վերջնական հաստատումը և Թուրքիայի հետ այսպես ասած՝ ապաշրջափակված, բարեկամական հարաբերությունների հաստատումը՝ թեկուզ նման զոհողության գնով։
- Եթե խաղաղության պայմանագիրը երբևէ լինի, դրանում ամենայն հավանականությամբ կամրագրվեն նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների սահմանները, պայմաններն ու պահանջները։ Բայց իրենք էլ են հասկանում, որ ՀՀ իշխանությունը չի կարող ստորագրել մի փաստաթղթի տակ, որում ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող պահանջ կլինի։ Ուստի ՀՀ իշխանություններին ժամանակ են տվել օրենսդրությունը համապատասխանեցնելու այնպես, ինչպիսին լինելու է ապագայում կնքվելիք խաղաղության պայմանագիրը։ Ակնհայտ է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիայից հետո ստացել են հստակ ճանապարհային քարտեզ, թե իրենք ինչ հանձնարարություններ պետք է կատարեն։ Այդ հանձնարարություններն ավելի են խստացվել 2025 թվականի օգոստոսին՝ Թրամփի ուղու հռչակագրից հետո։ Միայն թե հարց է՝ բոլոր հանձնարարությունները կատարելուց հետո խաղաղության պայմանագիր կլինի՞, թե՞ կլինեն նոր ճնշումներ ու պահանջներ։ Կբացի՞ Թուրքիան իր սահմանը, թե՞ ի հայտ կգան նոր պահանջներ ու սահմանի բացման ժամկետներն անորոշ ժամանակով պարբերաբար կհետաձգվեն։

Политика Экономика Международные новости ИНТЕРВЬЮ ВАЖНЫЕ НОВОСТИ ОБЩЕСТВО Միջազգային անցուդարձ MediaHub
Должна ли Турция выплатить Армении полтриллиона долларов? Турецкие договоренности с Пашиняном
Комитет по иностранным делам Европарламента утвердил очередной отчет о членстве Турции в ЕС, в котором, в отличие от прежних, нет ни намека на необходимость нормализации отношений с Арменией, открытия армяно-турецкой границы или обеспокоенности по поводу улучшения двусторонних отношений; отсутствует также какое-либо требование к Турции о признании Геноцида армян. Об этом заявил вице-председатель РПА Армен Ашотян, напомнив, что при прежних властях Армении Европарламент озвучивал необходимость признания Геноцида армян даже в качестве предусловия для вступления Турции в ЕС.
То, что власть Пашиняна после проигрыша в Арцахской войне четко приняла политику полного вывода темы Геноцида армян из международной повестки Республики Армения и отказа от требований путем конституционных изменений, представители «ГД» больше не скрывают — через различные заявления провластных деятелей и обход темы в Евросоюзе или на других международных площадках. Напомним, что министр иностранных дел Арарат Мирзоян, касаясь темы Геноцида армян, каждый раз заявляет, что изучение Геноцида не входит в повестку МИД и что международное признание Геноцида не является приоритетом номер один для Армении. По его словам, этой темой должны заниматься не политические структуры, а историки — то, на чем ранее настаивал президент Турции, стремясь вывести историческую реальность из поля международных политических дискуссий и перевести ее в сугубо научную сферу.
Недавно и Пашинян публично призвал отбросить «психологию скитальца», отказаться от воспоминаний об исторической родине — Арцахе и Западной Армении — и спокойно жить на оставшейся территории РА, не надеясь когда-либо вернуться на «Родину». О политике отрицания Геноцида армян со стороны властей РА MediaHub побеседовал с историком и общественным деятелем Арегом Савгуляном.
— Господин Савгулян, раньше Запад постоянно держал тему Геноцида армян «горячей», по разным поводам предъявляя Турции требование о признании Геноцида. А сегодня в диалоге Турция-Запад такой повестки больше нет. Чем это обусловлено, считается ли Запад с властями РА, которые в свою очередь управляются из Турции? Это кажется маловероятным; получается, Запад пошел на уступки Турции?
— Вопрос Геноцида армян всегда более умело использовался Западом и различными сверхдержавами для давления на Турцию на международных площадках, чем властями РА. Поскольку сегодняшняя власть Армении пользуется покровительством Запада и Запад заинтересован в их воспроизводстве на общенациональных выборах, он пытается считаться с договоренностями властей Армении с Турцией и Азербайджаном. Рычаг, который ранее использовался Евросоюзом для давления на Турцию, устранен. Поверьте, у Запада есть другие рычаги воздействия на Турцию. Запад пытается быть в унисон с Арменией, потому что стоит задача нас задобрить. И если на уровне министра иностранных дел заявляется, что вопрос Геноцида армян больше не входит в наши международные политические приоритеты и им должны заниматься только историки, то и Евросоюз просто не пытается подрывать общественный авторитет властей РА.
Кстати, Арарат Мирзоян сам является историком, работал в Музее-институте Геноцида, у него есть научные статьи на эту тему, так что он и сам мог бы этим заниматься. Хотя я уверен, что провластный историк, разделяющий мнение и позицию властей, также провалил бы этот вопрос, подчинившись воле Никола Пашиняна.
— Какой ущерб понесет Республика Армения, живущее здесь и разбросанное по всему миру армянство в случае отрицания Геноцида? Вопрос только в моральной плоскости?
— Вопрос не только моральный. Когда вы изучаете проблему Геноцида армян, вы понимаете, что перед Турцией стоит вопрос о серьезнейшей материальной компенсации. По некоторым расчетам, эта сумма достигает сотен миллиардов долларов. По другим расчетам, сумма может достигать полутриллиона долларов. Но это, скорее, непрофессиональные расчеты. В любом случае, сумма компенсации огромна, так как, в отличие от Холокоста евреев, армяне не только подверглись геноциду — они были истреблены на собственной исторической территории, на родине, и были насильственно депортированы, то есть лишены имущества и родины; имел место культурный геноцид и геноцид идентичности. Так что к Турции может быть предъявлено требование и о территориальной компенсации, и о компенсации культурного наследия. Если сегодня Азербайджан требует возвращения якобы 300 000 беженцев, то представьте, что будет, если вопрос Геноцида не будет заморожен и в Армении будет власть, которая потребует от Турции возвращения потомков беженцев, чудом спасшихся из Западной Армении, на родину их предков. Имея этот страх перед глазами, Турция делает всё, чтобы получить от Армении «стерильную» государственную единицу — похоронившую национальные требования, не имеющую идентичности, безликую и находящуюся в сфере ее влияния. На эту цель направлено пришедшее из Турции требование отредактировать нашу Конституцию. И если в будущем у нас будет соответствующая военно-политическая, экономическая мощь и сложится благоприятная геополитическая ситуация, позволяющая нам вернуться к вопросу требований, нам скажут: референдумом 2026 или 2027 года вы исключили из своей Конституции вопрос Ай Дата (Армянского вопроса). Этим фактором обусловлена и гибридная война властей против Армянской Апостольской церкви. Армянская церковь — краеугольный камень нашей национальной памяти, носитель нашей национальной идентичности. Любое иностранное проникновение встретит четкое общенациональное сопротивление благодаря церкви. Церковь осталась тем основным национальным оплотом, вокруг которого может произойти мгновенная мобилизация. И через Конституцию хотят также выкорчевать этот барьер, лишить церковь права на лидерство и низвести ее до уровня других религиозных организаций.
— Считаете ли вы реалистичным окончательное установление мира с Азербайджаном и установление так называемых разблокированных, дружественных отношений с Турцией — даже ценой таких жертв?
— Если мирный договор когда-либо будет подписан, в нем, по всей вероятности, будут закреплены также границы, условия и требования отношений с Турцией. Но они и сами понимают, что власть РА не может подписаться под документом, содержащим требование, противоречащее Конституции РА. Поэтому властям РА дали время привести законодательство в соответствие с тем, каким будет будущий мирный договор. Очевидно, что после капитуляции 9 ноября 2020 года они получили четкую дорожную карту того, какие поручения должны выполнить. Эти поручения еще более ужесточились в августе 2025 года, после декларации «Пути Трампа». Только вот вопрос: будет ли мирный договор после выполнения всех поручений, или появятся новые виды давления и требований? Откроет ли Турция свою границу, или возникнут новые требования и сроки открытия границы будут периодически откладываться на неопределенное время?