Մինեապոլիսում 37-ամյա բուժեղբայր Ալեք Պրետիի սպանությունը կրկին բողոքի ալիք է բարձրացրել ԱՄՆ մի շարք քաղաքներում, որը վերածվել է ներգաղթի սահմանափակող միջոցների խստացման դեմ լայնածավալ դժգոհության։ Ցույցեր են կազմակերպվել Նյու Յորքում, որտեղ ցուցարարները պաստառներով պահանջել են դադարեցնել ներգաղթի և մաքսային ծառայության գործողությունները։ Լարված իրավիճակի ֆոնին Մինեապոլիսում չեղարկվել են մարզական և մշակութային միջոցառումները, փակվել են թանգարանները և մի շարք այլ հաստատություններ։
Ըստ պաշտոնական տվյալների` բուժեղբայր Ալեք Պրետին մահացել է դաշնային գործակալների գործողությունների հետևանքով։ ԱՄՆ վարչակազմը պաշտպանել է գործողությունները՝ հայտարարելով, որ կրակոցը եղել է ինքնապաշտպանության նպատակով, և որ Պրետին զինված է եղել։ Ըստ իշխանությունների՝ միջադեպը տեղի է ունեցել այն պահին, երբ նա փորձել է ավտոմեքենայով մխրճվել ծառայության պարեկային մեքենայի մեջ։ Ներքին անվտանգության նախարարությունը այդ գործողությունը որակել է որպես ներքին ահաբեկչություն՝ ընդգծելով, որ իրավապահները գործել են կյանքին սպառանացող իրավիճակում։
Սակայն ականատեսների ներկայացրած վարկածը տարբերվում է պաշտոնականից։ Նրանց պնդմամբ՝ կրակոցի պահին Պրետին զինված չի եղել և մինչ այդ ենթարկվել է բռնության։ Ըստ վկաների՝ բախումը սկսվել է այն ժամանակ, երբ նա փորձել է միջամտել և օգնել դաշնային գործակալների կողմից ձերբակալվող անձանց։
Ցույցեր եւ ցուցարարների ձերբակալություններ են տեղի ունենում քաղաքի տարբեր հատվածներում։
Քաղաքում արձանագրվել է նաև ցուցարարների ձերբակալություններ։ ԱՄՆ Սահմանապահ ծառայության աշխատակիցները մուտք են գործել պետական դպրոցներից մեկի տարածք՝ այն պահին, երբ աշակերտները դասերից հետո դուրս գալիս են եղել դպրոցից, մարդկանց գցել են գետնին և ձերբակալել՝ պղպեղային գազ կիրառելով։

Политика Международные новости MediaHub ОБЩЕСТВО ВАЖНЫЕ НОВОСТИ
Убийство 37-летнего медбрата Алека Прети в Миннеаполисе вновь подняло волну протестов в ряде городов США, которая переросла в масштабное недовольство против ужесточения ограничительных мер в сфере иммиграции. Демонстрации были организованы в Нью-Йорке, где протестующие с плакатами требовали прекратить операции Иммиграционной и таможенной службы. На фоне напряженной ситуации в Миннеаполисе были отменены спортивные и культурные мероприятия, закрыты музеи и ряд других учреждений.
Согласно официальным данным, медбрат Алек Прети погиб в результате действий федеральных агентов. Администрация США оправдала эти действия, заявив, что стрельба велась в целях самообороны, и что Прети был вооружен. По версии властей, инцидент произошел в тот момент, когда он пытался на автомобиле протаранить патрульную машину службы. Министерство внутренней безопасности квалифицировало это действие как внутренний терроризм, подчеркнув, что правоохранители действовали в ситуации, угрожающей жизни.
Однако версия, представленная очевидцами, отличается от официальной. Они утверждают, что в момент стрельбы Прети не был вооружен и до этого подвергся насилию. По словам свидетелей, столкновение началось, когда он попытался вмешаться и помочь людям, задерживаемым федеральными агентами.
Протесты и задержания демонстрантов проходят в разных частях города. В городе также были зафиксированы задержания протестующих. Сотрудники Пограничной службы США вошли на территорию одной из государственных школ в тот момент, когда ученики выходили из здания после уроков; людей валили на землю и задерживали, применяя перцовый газ.