Քաղաքականություն Տնտեսություն Տարածաշրջան
Ադրբեջանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև Հայաստան ադրբեջանական նավթամթերքի տարանցման հարցը
Այսօր հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլիի միջև։
Արտգործնախարարության տվյալներով՝ նախարարները քննարկել են երկու երկրների միջև բարեկամական և ռազմավարական գործընկերության ներկա վիճակը և հեռանկարները։ Նրանք ընդգծել են, որ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը, ինչպես նաև տեղի ունեցած ինտենսիվ այցելությունները նպաստել են հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը։
Նշվել է հաջորդ տարի բարձր մակարդակի քաղաքական շփումների հետագա ընդլայնման կարևորությունը։
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում առևտրի և հաղորդակցության հարցեր՝ «ողջունելով այս ուղղությամբ ջանքերը»։
Նախարարները «գոհունակությամբ նշել են Վրաստանի միջոցով Հայաստան ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանման հետ կապված սակագնային հարցի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը և ընդգծել են այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակելու կարևորությունը»։ Ջեյհուն Բայրամովը շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի ղեկավարությանը այս հարցի արագ լուծման համար։

Политика Экономика Регион
Главы МИД Азербайджана и Грузии обсудили также вопрос транзита азербайджанских нефтепродуктов в Армению
Сегодня состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым и министром иностранных дел Грузии Макой Бочоришвили.
По данным МИД, министры обсудили текущее состояние и перспективы дружественных отношений и стратегического партнерства между двумя странами. Они подчеркнули, что политический диалог на высоком уровне, а также состоявшиеся интенсивные визиты способствовали дальнейшему укреплению отношений.
Была отмечена важность дальнейшего расширения политических контактов на высоком уровне в следующем году.
Стороны обсудили вопросы торговли и коммуникаций в регионе, «приветствовав усилия в этом направлении».
Министры «с удовлетворением отметили соглашение, достигнутое по тарифному вопросу, связанному с экспортом азербайджанских нефтепродуктов в Армению через Грузию, и подчеркнули важность продолжения работы в этом направлении». Джейхун Байрамов поблагодарил руководство Грузии за оперативное решение этого вопроса.