Նիկոլ Փաշինյանը նոր թանկարժեք նվերներ է ստացել. այս մասին MediaHub-ը տեղեկացավ ԿԿՀ-ում լրացված տվյալների ռեեստրից:
Փաշինյանը նվեր է ստացել 609 հազար դրամ արժողությամբ Տիգրան Մեծ արքայի պատկերով արծաթե տետրադրախմա: Դիմերեսին պատկերված է արքայի կիսանդրին՝ թագով, դարձերեսին՝ Տիխե աստվածուհին՝ ժայռին նստած:
Նվերը եղել է «Արմենիան Հելիքոփթերս» ՍՊԸ-ի կողմից:
Հետաքրքիրն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք, կարծես թե, քայլեր է ձեռնարկվում մոռացության տալ Հայաստանի պատմությունը, մասնավորապես՝ Հայոց պատմությունը Հայաստանի պատմության վերածելով:
Սրանից բացի, Փաշինյանը նաև նվեր է ստացել 90 հազար դրամ արժողությամբ ձեռքի ժամացույց:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարագրել էր «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխության շրջանակներում ստացած 500 հազար դոլարը (188,750,000 դրամ)։
Նշենք, որ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքը սահմանում է հանրային ծառայողների կողմից նվերներ ընդունելու վերաբերյալ կանոններ։ Ըստ այդ կարգավորումների՝ պետությանը կամ համայնքին են հանձնվում պետական, պաշտոնական այցերի, միջոցառումների, ինչպես նաև աշխատանքային այցերի, գործուղումների շրջանակում տրվող նվերները, եթե դրանց արժեքը գերազանցում է 60,000 ՀՀ դրամը:

Никол Пашинян получил новые дорогие подарки; об этом MediaHub узнал из реестра данных, заполненного в Комиссии по предотвращению коррупции.
Пашинян получил в подарок серебряную тетрадрахму с изображением царя Тиграна Великого стоимостью 609 тысяч драмов. На аверсе изображен бюст царя в короне, на реверсе — богиня Тихе, сидящая на скале.
Подарок был сделан со стороны ООО «Армениан Хеликоптерс».
Примечательно то, что в период правления Никола Пашиняна, кажется, предпринимаются шаги по преданию забвению истории Армении, в частности — путем превращения «Истории армянского народа» в «Историю Армении».
Помимо этого, Пашинян также получил в подарок наручные часы стоимостью 90 тысяч драмов.
Напомним, что Никол Пашинян задекларировал 500 тысяч долларов (188,750,000 драмов), полученных в рамках премии человеческого братства «Зайед» 2026 года.
Отметим, что закон «О публичной службе» устанавливает правила принятия подарков публичными служащими. Согласно этим регулировкам, государству или общине передаются подарки, вручаемые в рамках государственных, официальных визитов, мероприятий, а также рабочих визитов и командировок, если их стоимость превышает 60,000 драмов РА.