Տնտեսություն Սոցիալական ոլորտ MediaHub TV ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԿԱՐԵՎՈՐ ԼՈւՐԵՐ
Սպանություն, որը բացահայտվեց 4 տարի հետո․․․ 2022 թվականի հունվարի 21-ին Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանի Մամիկոնյանց 38/3 շենքի բակում հայտնաբերվել էր 20-ամյա աղջիկ։ Նախնական տեղեկություններով՝  20-ամյա Ինգա Ա.-ն իրեն 3-րդ հարկի պատուհանից ցած էր նետել և նույն օրը նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ։ Այնուհետև պարզվել է, որ 2022 թվականի հունվարի 21-ին տեղի է ունեցել ոչ թե ինքնասպանություն, այլ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կատարված սպանություն:
20-ամյա աղջիկը, ով սովորելու նպատակով Վանաձորից ժամանել էր Երևան, 2020 թվականին բնակություն հաստատել իրեն ու իր ընտանիքին հարազատ՝ ամուսիններ Ա.Թ.-ի և Ե.Մ.-ի բնակարանում։ Երկու տարի հետո Արամ Թումանյանը բութ առարկայով հարվածել էր աղջկան, որից հետո ամուսինները դեպքը կոծկելու նպատակով իրենց տան խոհանոցի պատուհանից նրան դուրս են նետել։
Դեպքին նախորդող օրը Ինգա Ա.-ի և Արամ Թումանյանի միջև իրենց բնակության հասցեում տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որի ընթացքում Ի.Ա.-ն բութ առարկայի առնվազն մեկ հարվածի արդյունքում ստացել է կյանքի համար վտանգավոր մարմնական վնասվածք, որից հետո ամուսինները վերը նշված բնակարանի խոհանոցի պատուհանից տուժողին դուրս են նետել, ինչի հետևանքով վերջինս 2022 թվականի փետրվարի 10-ին մահացել է:
Սպանությունը կատարելու կասկածանքով դատարանի որոշմամբ կալանավորվել է փաստաբան Արամ Թումանյանը, իսկ նրա կնոջ նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չբացակայելու արգելքը։
MediaHub-ին նոր տեղեկություններ են հայտնի դարձել. սպանված Ինգա Ա.-ն Երևան էր եկել սովորելու նպատակով, բնակություն հաստատել իր մտերիմ ընկերուհու՝ Ե.Մ.-ի տանը։ MediaHub-ի տեղեկություններով՝ Արամ Թումանյանի և սպանվածի միջև վեճը եղել է կենցաղային և անձնական հողի վրա։
Նշենք, որ Արամ Թումանյանը, ով ըստ նախնական տեղեկությունների, կատարել է սպանություն, ակտիվ ՔՊ-ականների ընտանիքից է։ Թումանյանի քույրը Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչության պետն է, նախկինում դասավանդել է Վանաձորի պետական մանկավարժական ինստիտուտում։ Իսկ հայրը՝ Արշակ Թումանյանը Վանաձորի Ս. Թևոսյանի անվան պետական պոլիտեխնիկական քոլեջի տնօրենն էր։
Ասում են՝ ընտանիքը բավականին լավն է, Արամ Թումանյանն էլ վատ համբավ չունի համայնքում, և շատերի համար անհասկանալի է՝ ինչը կարող էր նրան ստիպել նման քալի գնալ։
«Ամեն տուն իր մութ անկյունն ունի, չգիտես՝ ինչ կարող է եղած լինել։ Շատերը ենթադրում են, որ խանդի հողի վրա կարող է եղած լինել, մի խումբ մարդիկ էլ խոսում են, որ փողային հարց է եղել։ Ամեն դեպքում շատ վատ բան է տեղի ունեցել, ջահել աղջիկ էր, էս տղան էլ երիտասարդ։ Քանի կյանք կործանվեց»,- մեզ հետ զրույցում ասաց վանաձորցիներից մեկը։

Экономика Социальная повестка MediaHub ОБЩЕСТВО ПРАВО ВАЖНЫЕ НОВОСТИ
Убийство, которое было раскрыто спустя 4 года... 21 января 2022 года во дворе здания 38/3 по улице Мамиконянц в административном районе Арабкир города Еревана была обнаружена 20-летняя девушка. По предварительным данным, 20-летняя Инга А. выбросилась из окна 3-го этажа, и в тот же день было инициировано уголовное производство. Впоследствии выяснилось, что 21 января 2022 года произошло не самоубийство, а убийство, совершенное группой лиц по предварительному сговору.
20-летняя девушка, приехавшая в Ереван из Ванадзора на учебу, в 2020 году поселилась в квартире близких ей и её семье супругов А. Т. и Е. М. Спустя два года Арам Туманян ударил девушку тупым предметом, после чего супруги, с целью сокрытия происшествия, выбросили её из окна кухни своей квартиры.
В день, предшествовавший инциденту, между Ингой А. и Арамом Туманяном по адресу их проживания произошла ссора, в ходе которой И. А. в результате как минимум одного удара тупым предметом получила опасное для жизни телесное повреждение, после чего супруги выбросили пострадавшую из окна кухни вышеупомянутой квартиры, вследствие чего последняя скончалась 10 февраля 2022 года.
По подозрению в совершении убийства решением суда арестован адвокат Арам Туманян, а в отношении его жены избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
MediaHub стали известны новые подробности: убитая Инга А. приехала в Ереван с целью учебы и поселилась в доме своей близкой подруги Е. М. По информации MediaHub, спор между Арамом Туманяном и убитой произошел на бытовой и личной почве.
Отметим, что Арам Туманян, который, по предварительным данным, совершил убийство, из семьи активных членов «Гражданского договора». Мать Туманяна является начальником управления сельского хозяйства и охраны природы администрации Лорийской области, ранее преподавала в Ванадзорском государственном педагогическом институте. А отец, Аршак Туманян, является директором Ванадзорского государственного политехнического колледжа имени С. Тевосяна.
Говорят, что семья довольно хорошая, да и у Арама Туманяна нет плохой репутации в общине, и для многих непонятно, что могло заставить его пойти на такой шаг.
«В каждом доме есть свои темные углы, не знаешь, что могло произойти. Многие предполагают, что это могло быть на почве ревности, а группа людей говорит, что был денежный вопрос. В любом случае произошло нечто очень плохое: девушка была молодая, и этот парень тоже молод. Сколько жизней разрушено», — сказал в беседе с нами один из жителей Ванадзора.