Թուրքիան Իրանի սահմանի մոտ ստեղծում է «միգրացիոն բուֆեր»՝ պատրաստվելով ցանկացած սցենարի
Թուրքիայի ղեկավարները պաշտոնապես հայտարարել են Իրանի հետ սահմանին բուֆերային գոտի ստեղծելու ծրագրերի մասին:
Նպատակն է կանխել լայնածավալ միգրացիոն ճգնաժամի կրկնությունը հարևան երկրում իրավիճակի անկայունացման դեպքում, գրել է «Türkiye Gazetesi»-ն։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաները այս մասին հայտարարել են խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների համար փակ ճեպազրույցի ժամանակ։ Անկարայի հիմնական ուղերձն այն է, որ Իրանի ներքին գործերին ցանկացած արտաքին միջամտություն անխուսափելիորեն կհանգեցնի փախստականների նոր ալիքի, որին Թուրքիան պետք է պատրաստ լինի։
«Որպես Թուրքիա՝ մենք պատրաստվում ենք ցանկացած իրավիճակի՝ համաձայն մեր A, B և C ծրագրերի։ Մենք կարծում ենք, որ պետք է ստեղծվի բուֆերային գոտի, որը թույլ կտա միգրացիայի դեպքում ժամանողներին մնալ իրանական կողմում», - ասվել է խորհրդարանականներին։
Գաղափարն այն է, որ Իրանի տարածքում ստեղծվի մի տեսակ «սպասման գոտի», որտեղ մարդիկ կարող են օգնություն ստանալ առանց ավելի հեռու գնալու անհրաժեշտության:

Турция создает «миграционный буфер» у границы с Ираном, готовясь к любому сценарию
Цель состоит в том, чтобы предотвратить повторение масштабного миграционного кризиса в случае дестабилизации ситуации в соседней стране, пишет «Türkiye Gazetesi».
Высокопоставленные чиновники Министерства иностранных дел Турции заявили об этом в ходе закрытого брифинга для членов парламентского комитета по внешним связям. Основной посыл Анкары заключается в том, что любое внешнее вмешательство во внутренние дела Ирана неизбежно приведет к новой волне беженцев, к которой Турция должна быть готова.
«Как Турция, мы готовимся к любой ситуации в соответствии с нашими планами A, B и C. Мы считаем, что должна быть создана буферная зона, которая позволит прибывающим в случае миграции оставаться на иранской стороне», — было сказано парламентариям.
Идея заключается в том, чтобы создать на территории Ирана своего рода «зону ожидания», где люди смогут получать помощь без необходимости продвигаться дальше.