Մեր ապագայի տեսլականը ուժեղ Հայաստանն է․ Սամվել Կարապետյան
Ընդամենը մի քանի օրից կավարտվի 2025 թվականը և մենք մուտք կգործենք Հայաստանի ու հայ ժողովրդի պատմության համար ճակատագրական տարի։ Պարզ է, որ 2026 թվականի հունիսին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրությունները ճակատրագական հետևանքներ են ունենալու մեր՝ որպես պետականություն ունեցող ազգի ապագայի վրա։ Ինչպիսին է այդ ապագան լինելու՝ որոշելու է ինքը՝ հայ ժողովուրդը։
Գիտեք, որ փոքրիկ խմբակն ու դրա ղեկավարը առաջարկում են այդ ապագայի իրենց պատկերը, որտեղ մեկ գլխավոր կետ կա ընդամենը։ Մեզ տարբեր խոստումներ են տալիս, վարդագույն նկարներ, տեսանյութերեն նկարում, բայց ըստ էության մի բան են ասում՝ չնայած բոլոր արհավիրքներին ու խայտառակ ձախողումներին, թող Նիկոլը մնա իշխանության, մնացածը լավ կլինի։ Թե ինչի հաշվին պետք է լավ լինի ու ինչու նա պետք է երրորդ ժամկետի մնա՝ պարզ չէ։ Ո՞ր ձեռքբերման համար։ Ղեկավարի գիտելիք ինչպես չկար, այդպես էլ չկա, դրական փորձ չկար ու չառաջացավ, որևէ ոլորտի նորմալ ռազմավարություն չկա, երկիրը պարտքերի մեջ խրված, աղքատությունը ավելացած ու սրված, ժողովրդավարությունը քայքայված, հասարակությունը ծայրաստիճան պառակտված ու ատելությամբ լցված, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին վտանգված, հայկական Սփյուռքը՝ հայրենիքից մեկուսացված, ու այս տխուր ցանկը կարելի է դեռ երկար շարունակել։
Բայց այս ամենն արձանագրելը նորություն չէ։ Կարծում եմ ավելի կարևոր է այլընտրանք առաջարկելը, որպեսզի մեր քաղաքացիները պարզ ընտրություն ունենան ու միայնակ չլինեն իշխանական քարոզչության հետ։ Այս կարճ հոդվածով ուզում եմ հենց դա անել։ Ապրածս կյանքի, բարի համբավի ու արված գործերի հիմքի վրա դրված ապագայի պատկեր առաջարկել։ Այն բավականին պարզ է, կարող եմ ներկայացնել ընդամենը 3-4 կետով։
Նախ, առաջինը և ամենակարևորը։ Մեր ժողովուրդը արդարության կարոտ է մնացել ու մենք պետք է կատարենք մեր ժողովրդի երազանքը։ Փոքրիկ խմբակը հենց այդ հիմնական խոստումով եկավ իշխանության ու անամոթաբար խաբեց բոլորիս։ Մենք բերելու ենք այդ սպասված արդարությունը։
Արժանին ու խելացին լավ դիրք է զբաղեցնելու պետական համակարգում անկախ իր ծանոթություններից ու ունեցած փողի քանակից։ Համարձակ ու հայրենասեր մարդկանց ոչ թե հեռացնելու, այլ խրախուսելու ենք ու առաջ տանելու։ Երիտասարդներին կանաչ ճանապարհ ենք տալու։ Ոչ թե դատարկելու ենք պետական բյուջեն ու լցնելու ենք սեփական գրպանները, այլ անելու ենք ճիշտ հակառակը, որովետև դա է ճիշտը, դա է արդարը և դա է մեզ պետք։ Նույնիսկ՝ մեր սեփական միջոցների հաշվին պարտավոր ենք հարստացնել մեր երկիրը։
Օգտագործելու ենք տասնամյակների ընթացքում տասնյակ երկրներում ձեռք բերված գործարար կապերը աշխարհի լավագույն ու հռչակավոր ընկերությունների հետ ու երկիրը հարստացնենք, կառուցենք և շենացնենք։ Մեր ժողովուրդը ու մեր պետությունը բազմաթիվ կարիքներ ունեն։ Ինչի՞ համար ենք աշխատել ու վաստակել, եթե չպետք է բավարարենք այդ կարիքները։ Տարիներ շարունակ տնտեսական զարգացման տեմպերով աշխարհին զարմացրել են մեր բարեկամ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները։ Հիմա գալիս է զարմացնելու մեր ժամանակը։
Երկրորդը։ Հայաստանը պետք է դառնա բարեկեցության, բոլոր իմաստներով ապահով ու լավ ապրող քաղաքացիների երկիր։ Հայ ժողովուրդը վաստակել է սեփական երկրում լավ ապրելու իրավունքը։ Պետք է անցյալում թողնենք աղքատներ ունենալու փաստը։ Բոլոր կարիքավորներին ապահովելու ենք աշխատանքով և հնարավորություններով։ Հայաստանում չպետք է սոված կամ հագուստ չունեցող երեխա լինի։ Դեղի փողի խնդիր ունեցող ծնող չպետք է լինի այլևս։ Դա իմ պատվի հարցն եմ համարում։
Բացի այդ։ Մենք չենք կարող խոսել զարգացման մասին, եթե մեր հասարակության զգալի մասը ճկռում է տարատեսակ, մասնավորապես՝ բանկային պարտքերի տակ։ Մարդը մի անգամ վարկ է վերցրել ինչ-որ մի ընթացիկ հարց լուծելու համար՝ մեքենա կամ բնակարան գնելու, որոշները՝ Նոր Տարի անելու համար։ Ու ընկել է պարտքերի անվերջ շրջանի մեջ, որովետև կարիքները չեն ավարտվում, իսկ կյանքը գնալով թանկանում է ու դժվարանում, եկամուտները՝ պակասում։ Այս մարդկանց իրենց խնդրի հետ մենակ չենք թողնելու ու բանկերի և այլ վարկային կազմակերպությունների հետ միասին գտնելու ենք համապատասխան լուծումներ։ Տեսնում եմ և ունեմ այդ լուծումների ճանապարհները։
Երրորդը։ Հայաստանը իրավունք չունի վատ հարաբերություն ունենալ որևէ հարևանի ու որևէ գերտերության հետ։ Պրիմիտիվ քեն քշելու ու միաժամանակ քծնելու խաբեբա ու հայերիս համար ամոթալի քաղաքականությունը դադարեցնելու ենք ընտրությունների հաջորդ իսկ օրվանից։ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ կռացած «բարեկամություն» անելով իրական խաղաղություն չենք ունենա, Ռուսաստանի դեմ խարդավանքներով տարածաշրջանում մեզ անվտանգ չենք զգա, Իրանի ու Վրաստանի կենսական շահերը անտեսելով դժվար օրերի բարեկամ չենք ունենա։ Մեր ժողովուրդը վաղուց մոռացել է, թե ինչպես է լինում լավ հարաբերություններ ունենալով սեփական հարցերը լուծելը։ Մենք հենց այդպես ենք անելու՝ ոչինչ չենք ուրանալու, բայց հարցերը լուծելու ենք խաղաղությամբ ու պրոֆեսիոնալիզմով՝ մեր օգտին։
Չորրորդը։ Մենք կրկին պետք է մի մեծ ընտանիք դառնանք, ուր յուրաքանչյուրը իրական սիրո ու համերաշխության մթնոլորտում զբաղվում է իր գործով ու շենացնում հայրենի տունը։ Փոքրիկ խմբակին հեռացնելուց հետո ատելությունը պետք է արմատախիլ անենք Հայաստանից։ Կարծում եմ, որ պետք է նաև ազգովի հավաքվենք ու լրջորեն վերլուծենք այն ամենը, ինչ տեղի ունեցավ մեզ հետ անցած տարիներին։ Շատ խնդիրների պատճառներ մեր մեջ ենք գտնելու և պետք է ուժ գտնենք մեր մեջ ներողություն խնդրել իրարից տեղի ունեցած արհավիրքների համար և Հայաստանը պետք է դարձնենք ամբողջ աշխարհի հայերի ամենաապահով ու երազանքի տունը։
Մեր ապագայի մասին իմ պատկերացումն ամենաընդանուր գծերով այսպիսինն է։ Իհարկե, էլի ասելիք ունեմ, ամբողջը չէր։ Առաջիկայում դեռ կանդրադառնամ այս հարցերին, կխոսեմ ավելի մանրամասն ու ծրագրային, կխոեն այս մասին նաև «Մեր ձևով» շարժման իմ գործընկերները։ Բայց ներկայացրեցի Ձեզ ամենակարևորը ու հանգիստ եմ, որ ապագայի պատկերի մասին մտածելիս, այլևս կկարողանաք համադրել առնվազն երկու տեսարան։ Մեկն այն է, որում ապրում ենք արդեն 7 տարուց ավելի։ Մյուսն այն է, որի մասին կարդացիք հենց նոր։
Ընտրությունը ձերն է։ Հասկանալի է, որ այսպես թե այնպես՝ ապագան գալու է։ Այլ հարց է, որ մենք` հայերս, այն պետք է բառի ամենալավ իմաստով, մերը դարձնենք։ Արդար, բարեկեցիկ, հարուստ, խաղաղ ու համերաշխ Հայաստանի Հանրապետության ապագան։

Всего ерез несколько дней завершится 2025 год, и мы вступим в судьбоносный год для истории Армении и армянского народа. Ясно, что парламентские выборы, которые состоятся в июне 2026 года, будут иметь роковые последствия для будущего нас как нации, имеющей государственность. Каким будет это будущее, предстоит решить самому армянскому народу.
Вы знаете, что небольшая группировка и её руководитель предлагают свое видение этого будущего, в котором есть всего один главный пункт. Нам дают различные обещания, рисуют радужные картины, снимают видео, но по сути говорят одно: несмотря на все бедствия и позорные провалы, пусть Никол остается у власти, а остальное будет хорошо. За счет чего должно стать хорошо и почему он должен остаться на третий срок — неясно. За какие достижения? Знаний у руководителя как не было, так и нет, положительного опыта не было и не появилось, нормальной стратегии ни в одной сфере нет, страна погрязла в долгах, бедность увеличилась и обострилась, демократия разрушена, общество крайне расколото и наполнено ненавистью, Армянская Апостольская Церковь под угрозой, армянская Диаспора изолирована от Родины, и этот печальный список можно долго продолжать.
Но констатация всего этого — не новость. Считаю, что важнее предложить альтернативу, чтобы у наших граждан был ясный выбор, и они не оставались одни перед лицом правительственной пропаганды. Именно это я хочу сделать этой короткой статьей. Предложить картину будущего, основанную на прожитой жизни, добром имени и совершенных делах. Она довольно проста, и я могу представить ее всего в 3-4 пунктах.
Прежде всего, первое и самое важное. Наш народ истосковался по справедливости, и мы должны исполнить мечту нашего народа. Небольшая группировка пришла к власти именно с этим основным обещанием и бесстыдно обманула всех нас. Мы принесем эту долгожданную справедливость.
Достойный и умный человек займет хорошую должность в государственной системе, независимо от своих знакомств и количества денег. Смелых и патриотичных людей мы будем не убирать, а поощрять и продвигать. Молодежи мы дадим зеленый свет. Мы будем не опустошать государственный бюджет и наполнять собственные карманы, а делать прямо противоположное, потому что это правильно, это справедливо, и это то, что нам нужно. Даже за счет наших собственных средств мы обязаны обогащать нашу страну.
Мы будем использовать деловые связи, наработанные на протяжении десятилетий в десятках стран, с лучшими и известными компаниями мира, и обогатим, построим и обустроим страну. У нашего народа и нашего государства множество нужд. Зачем мы работали и зарабатывали, если не должны удовлетворять эти нужды? На протяжении многих лет Объединенные Арабские Эмираты, наш друг, удивляли мир темпами экономического развития. Теперь настало наше время удивлять.
Второе. Армения должна стать страной благополучия, страной во всех смыслах обеспеченных и хорошо живущих граждан. Армянский народ заслужил право жить хорошо в своей стране. Мы должны оставить в прошлом факт существования бедных. Всех нуждающихся мы обеспечим работой и возможностями. В Армении не должно быть голодного или не одетого ребенка. Больше не должно быть родителя, у которого нет денег на лекарства. Я считаю это вопросом своей чести.
Кроме того. Мы не можем говорить о развитии, если значительная часть нашего общества стонет под тяжестью разнообразных, особенно банковских, долгов. Человек взял кредит один раз, чтобы решить какой-то текущий вопрос: купить машину или квартиру, некоторые, чтобы отпраздновать Новый год, и попал в бесконечный круг долгов, потому что нужды не заканчиваются, а жизнь дорожает и усложняется, а доходы уменьшаются. Мы не оставим этих людей наедине с их проблемой и вместе с банками и другими кредитными организациями найдем соответствующие решения. Я вижу и знаю пути этих решений.
Третье. Армения не имеет права иметь плохие отношения ни с одним соседом, ни с одной сверхдержавой. Мы прекратим обманчивую и позорную для нас, армян, политику примитивной вражды и одновременного подхалимства на следующий же день после выборов. Склонившись, мы не получим настоящего мира с Азербайджаном и Турцией, интригами против России мы не будем чувствовать себя в безопасности в регионе, игнорируя жизненные интересы Ирана и Грузии, у нас не будет друзей в трудные дни. Наш народ давно забыл, что значит решать собственные вопросы, имея хорошие отношения. Мы будем делать именно так: ничего не будем отрицать, но вопросы будем решать мирно и профессионально и в нашу пользу.
Четвертое. Мы снова должны стать одной большой семьей, где каждый занимается своим делом и обустраивает родной дом в атмосфере настоящей любви и согласия. После удаления небольшой группировки мы должны искоренить ненависть из Армении. Я считаю, что мы также должны собраться всей нацией и серьезно проанализировать все, что произошло с нами за прошедшие годы. Причины многих проблем мы найдем в себе, и должны найти в себе силы попросить прощения друг у друга за произошедшие бедствия, и Армению мы должны сделать самым безопасным и желанным домом для армян всего мира.
Мое представление о нашем будущем в самых общих чертах таково. Конечно, мне есть еще что сказать, это не все. В ближайшее время я еще вернусь к этим вопросам, поговорю более подробно и программно, об этом будут говорить и мои коллеги по движению «По-нашему». Но я представил Вам самое главное и спокоен, что, размышляя о картине будущего, Вы теперь сможете сопоставить как минимум две картины. Одна — это та, в которой мы живем уже более 7 лет. Другая — та, о которой Вы только что прочитали.
Выбор за вами. Понятно, что так или иначе будущее придет. Другой вопрос, что мы, армяне, должны сделать его в самом лучшем смысле этого слова нашим. Будущее справедливой, благополучной, богатой, мирной и согласной Республики Армения.