Տնտեսություն Միջազգային Սոցիալական ոլորտ ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒԹՅՈՒՆ MediaHub TV ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՐԵՎՈՐ ԼՈւՐԵՐ
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը հակաքաղցկեղային «Հերցեպտին» դեղամիջոցի կեղծման ահազանգ է ստացել, որի վերաբերյալ համապատասխան գրությունն ուղարկել է «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Ըստ այդ գրության` շվեյցարական հայտնի «Հոֆման-Լա Ռոշ» ընկերությունը տեղեկություն է տրամադրել «Հերցեպտին» (տրաստուզումաբ) դեղափոշի կաթիլաներարկման լուծույթի խտանյութի (440մգ, ապակե սրվակ և լուծիչ սրվակում 20մլ) դեղի N7741B04 սերիայի կեղծման դեպքի վերաբերյալ։
«Հերցեպտին» դեղամիջոցն օգտագործվում է քաղցկեղի բուժման համար, մեկ սրվակի արժեքը շուրջ 350 հազար դրամ է։ MediaHub-ի հետ զրույցում Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Մարիամ Ծատրյանը նշեց, որ նախարարությունը տվյալ գործընթացում հանդես է գալիս որպես քաղաքականություն մշակող մարմին։ «Մեր գործառույթն այն է, որ մենք քաղաքականություն մշակող ենք և «Հերցեպտին»-ը պետպատվերի սկզբունքով տրամադրում ենք 1-3-րդ կարգ քաղցկեղ ունեցող քաղաքացիներին»,- ասաց Ծատրյանը։
Թե քանի բուժառու է արդեն ձեռք բերել և օգտվել այդ դեղորայքից, Ծատրյանն ասաց, որ գրավոր հարցմամբ կարող է պատասխանել։
Միևնույն ժամանակ, Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը քաղաքացիներին հորդորում է լինել առավել զգոն և խուսափել N7741B04 սերիայով «Հերցեպտին» դեղամիջոցի օգտագործումից։
Հիշեցնենք, որ մոտ մեկ ամիս առաջ ահազանգ էր ստացվել նաև հակաքաղցկեղային մեկ այլ դեղամիջոցի՝ Avastin-ի հնարավոր կեղծման վերաբերյալ։

Экономика Международные новости Социальная повестка ЗДОРОВЬЕ MediaHub ОБЩЕСТВО ВАЖНЫЕ НОВОСТИ
Инспекционный орган здравоохранения и труда РА получил сигнал о подделке противоопухолевого препарата «Герцептин», соответствующее письмо по данному поводу направило ГНКО «Научный центр экспертизы лекарств и медицинских технологий».
Согласно этому письму, известная швейцарская компания «Хоффман-Ла Рош» предоставила информацию о случае подделки серии N7741B04 препарата «Герцептин» (трастузумаб), порошок для приготовления концентрата для раствора для инфузий (440 мг, стеклянный флакон и растворитель во флаконе 20 мл).
Препарат «Герцептин» используется для лечения рака, стоимость одного флакона составляет около 350 тысяч драмов. В беседе с MediaHub пресс-секретарь Министерства здравоохранения Мариам Цатрян отметила, что министерство в данном процессе выступает как орган, разрабатывающий политику. «Наша функция заключается в том, что мы разрабатываем политику и предоставляем "Герцептин" на основе госзаказа гражданам, имеющим рак 1-3 стадии», — сказала Цатрян.
На вопрос о том, сколько пациентов уже приобрели и воспользовались этим лекарством, Цатрян ответила, что может предоставить информацию по письменному запросу.
В то же время Инспекционный орган здравоохранения и труда призывает граждан быть предельно бдительными и избегать использования препарата «Герцептин» серии N7741B04.
Напомним, что около месяца назад также поступал сигнал о возможной подделке другого противоопухолевого препарата — Avastin.