Վենսի այցին ընդառաջ՝ Բաքվում պահվող հայ գերիների, Արցախի էթնիկ զտման, քրիստոնեական կոթողների ոչնչացման մասին
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի փետրվարյան այցը Ադրբեջան և Հայաստան կրկին ուշադրություն է հրավիրում վերջերս Հռոմի պապ Լևոն XIV-ին ուղղված կոչի վրա՝ ճնշում գործադրել Ադրբեջանում պահվող արցախահայ բանտարկյալների ազատ արձակման համար. գրում է Zeale-ն։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը այցի մասին հայտարարել է հունվարի 24-ին Truth Social-ում՝ այն նկարագրելով որպես «Թրամփի ուղին միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» առաջ մղելու ջանքերի մի մաս, որը կապում է Ադրբեջանը Նախիջևանի էքսկլավի հետ՝ Հայաստանի հարավի միջոցով: Առաջարկը նաև  ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի միջև ավելի լայն տնտեսական և անվտանգության համագործակցություն է:
«Մենք կամրապնդենք մեր ռազմավարական գործընկերությունը Ադրբեջանի հետ, գեղեցիկ համաձայնագիր՝ Հայաստանի հետ խաղաղ համագործակցության մասին», - գրել է Թրամփը։
«Գործարքներ մեր հիանալի կիսահաղորդչային արտադրողների համար և ԱՄՆ-ում արտադրված պաշտպանական սարքավորումների, զրահաբաճկոնների, նավակների վաճառքը Ադրբեջանին»,- նշել է նա։
Նախատեսված այցը հաջորդում է 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնում ստորագրված խաղաղության համաձայնագրին։
Առաջիկա դիվանագիտական միջամտությունը կրկին ուշադրություն է հրավիրել դեկտեմբերյան նամակի վրա, որում կաթոլիկ և հայ առաքելական առաջնորդները կոչ են արել Հռոմի պապ Լեոյին միջամտել առնվազն 23 բանտարկյալների ազատ արձակման համար, որոնք կալանավորվել են Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական բռնակցումից հետո։
Դեկտեմբերի 24-ին The Christian Post- ում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն ՝ ստորագրողները նշել են, որ ռազմագերի տղամարդիկ շարունակում են մնալ Ադրբեջանում բանտարկված՝ վատթարագույն պայմաններում: Առաջնորդները զգուշացրել են, որ բանտարկյալների շարունակական կալանքը՝ քրիստոնեական ժառանգության վայրերի ոչնչացման մասին հաղորդումների հետ մեկտեղ, լուրջ մարդասիրական սպառնալիք է ներկայացնում:
Նամակը ստորագրվել է տասնյակից ավելի առաջնորդների կողմից՝ գլխավորությամբ Նյու Յորքի արքեպիսկոպոսության կարդինալ Թիմոթի Դոլանի և Ամերիկայի Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արևելյան թեմի արքեպիսկոպոս Անուշավան Դանիելյանի։ Այն ուղարկվել է Սուրբ Հորը 2025 թվականի Սուրբ Ծննդից առաջ։ Հրապարակային հաղորդագրություններ չկան այն մասին, թե արդյոք Հռոմի պապ Լևոնը արձագանքել է կոչին։
Ըստ « Փոստ»-ի՝ բանտարկյալները, հիմնականում Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաներ են, ևս 80 մարդ դեռևս անհետ կորած է համարվում Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղի գրավումից հետո։ Ադրբեջանը  տեղահանեց ավելի քան 120,000 էթնիկ հայերի և վերջ դրեց երեք տասնամյակի փաստացի տեղական անկախությանը։ Շրջանը հիմնականում հայկական բնակչություն ուներ և ինքնակառավարվում էր 1991 թվականից ի վեր, չնայած այն միջազգայնորեն ճանաչված էր որպես Ադրբեջանի մաս. հաղորդում է լրատվամիջոցը։
Նամակում մտահոգություններ էին հայտնվում այն մասին, որ Ադրբեջանի իշխանությունները կալանքի տակ գտնվող անձանց զրկել են իրավական պաշտպանությունից, սահմանափակել են ընտանեկան շփումները և խախտել նրանց քրիստոնեական հավատքի իրավունքը։
«Նրանց ընտանիքների հետ առանց այն էլ սահմանափակ շփումը վատթարացել է այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը անցյալ տարի երկրից վտարեց Կարմիր խաչին։ Նրանց քրիստոնեական հավատքը և որպես մարդկային անհատներ նրանց արժանապատվությունը ճնշվում են», - ասվում էր նամակում։
ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտեն 2024 թվականի մայիսին մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ խոշտանգումների, կամայական կալանքի և դատական հետապնդումների մասին հաղորդումների վերաբերյալ։
«Ադրբեջանի արշավը տարածվում է  կենդանի մարդկանց բանտարկությունից մինչև սուրբ ժառանգության ոչնչացում», - նշվում է նամակում:
«Վերջին փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում համակարգված կերպով ավելի շատ քրիստոնեական հուշարձաններ և եկեղեցիներ է ոչնչացրել, քան ISIS-ը ոչնչացրել է Իրաքում և Սիրիայում։ Երկուհազարամյա քրիստոնեական քաղաքակրթություն է  ոչնչացվել, այդ թվում՝ միջնադարյան եկեղեցիներ, վանքեր և անթիվ սրբազան վայրեր»,- գրված է սկզբնաղբյուր կայքում։