MediaHub-ը բազմաթիվ ահազանգեր է ստացել ընթերցողներից, որ Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգում բազմաթիվ հարցեր են առաջանում։
«Ես չգիտեի՝ արդյո՞ք պետք է գնալ պոլիկլինիկա և ակտիվացնել փաթեթը, թե՞ ոչ։ Գնացի պոլիկլինիկա, ասացին, որ երբ գանգատ ունենամ և գամ հիվանդանոց կամ պոլիկլինիկա, ապա այդ ժամանակ կակտիվացնեն փաթեթը։ Բայց արդյո՞ք այս պահին ես կարող եմ գնալ բժշկի մոտ, և օրինակի համար, հետազոտվել ու անալիզներ տալ»,- նշեց մեզ ահազանգած քաղաքացին։
Մեզ դիմած քաղաքացիներն ահազանգում են, որ չգիտեն՝ ինչպե՞ս է գործում համակարգը, ե՞րբ պետք է դիմել, որ ակտիվացնել Առողջության համընդհանուր ապահովագրության փաթեթը, արդյո՞ք կարող են գնալ յուրաքանչյուր հիվանդանոց, թե՞ միայն պոլիկլինիկա․ MediaHub-ը դիմեց Առողջապահության նախարարությանը։
«Ապահովագրության շղթան քաղաքացու համար սկսում է առողջության առաջնային օղակից՝ պոլիկլինիկա և ամբուլատորիա։ Եթե քաղաքացին ունի գանգատ կամ տարեկան իր այցելությունն իրականացնում է իր թերապևտի կամ ընտանեկան բժշկի մոտ, երեխաների դեպքում՝ մանկաբույժի մոտ, պոլիկլինիկական ծառայությունները ստանալուց զատ, եթե այլ խորքային խնդիր կա, ընտանեկան բժիշկը կամ թերապևտը կազմակերպում է քաղաքացու ուղեգրումը հիվանդանոցային օղակ։ Հիվանդանոցի ընտրությունը քաղաքացին է որոշում, թե որտեղ սպասարկվի»,- նշեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Մարիամ Ծատրյանը։

Политика Экономика Социальная повестка ЗДОРОВЬЕ MediaHub ОБЩЕСТВО ВАЖНЫЕ НОВОСТИ
MediaHub получил множество сигналов от читателей о том, что в системе всеобщего медицинского страхования возникает много вопросов.
«Я не знал, нужно ли идти в поликлинику и активировать полис или нет. Пошел в поликлинику, там сказали, что полис активируют тогда, когда у меня появятся жалобы и я приду в больницу или поликлинику. Но могу ли я в данный момент пойти к врачу и, к примеру, обследоваться и сдать анализы?» — отметил обратившийся к нам гражданин.
Обратившиеся к нам граждане бьют тревогу: они не знают, как работает система, когда нужно обращаться для активации полиса всеобщего медицинского страхования, могут ли они идти в любую больницу или только в поликлинику. MediaHub обратился в Министерство здравоохранения.
«Цепочка страхования для гражданина начинается с первичного звена здравоохранения: поликлиники и амбулатории. Если у гражданина есть жалобы или он совершает свой ежегодный визит к терапевту или семейному врачу (в случае детей — к педиатру), то помимо получения поликлинических услуг, при наличии глубоких проблем со здоровьем, семейный врач или терапевт организует направление гражданина в стационарное (больничное) звено. Выбор больницы, в которой будет проходить обслуживание, остается за гражданином», — отметила пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Мариам Цатрян.