ՔՊ գրանցված թեկնածուներն ինքնաբացարկ են ներկայացնում․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ»․ թերթը գրում է  ․ ՔՊ պատգամավորության թեկնածուի հայտ ներկայացրած 380 անձից՝ վարչության քասթինգից հետո գրանցվել է 280-ը, 100-ը կտրվել է: Օրերս եւս 10 թեկնածու է ինքնաբացարկ ներկայացրել, չի բացառվում, որ մինչեւ ընտրություն էլի լինեն: Մեր աղբյուրներն ասում են, որ այնքան անհեռանկար ընտրություն է լինելու, որ շատերը չեն ուզում «ընտրագրավը» կորցնել: Հիշեցնենք, որ գրանցումից հետո` ընտրությունից առաջ, թեկնածուները 500 հազարական դրամ են մուծվել կուսակցական գանձարան, անկուսակցականները՝ 1.5 միլիոն։ Բայց քանի որ գրանցված թեկնածուներին հնարավորություն չի տրվում ներքին քարոզարշավ անել` հանդիպել ընտրիչների հետ, համոզել, որ իրենց ձայն տան, կարող են այդ գումարը կորցնել եւ պատգամավոր էլ չդառնալ: Իսկ 1000 ընտրիչները, որոնք ՔՊ տարածքայինների անդամներն են, ընտրության օրը՝ ներկայացված ցուցակից ընտրելու են ծանոթ-մտերիմ սկզբունքով, ուստի շատերը հայտնվելու են ցուցակի հետնամասում։
Դժգոհ են հատկապես ՔՊ պատգամավորները: Ասում են` սրսկված շուրթերով ինչ-որ աղջիկների ընտրիչներն ավելի շատ ձայն կտան, քան մեզ` գործող պատգամավորներիս։ Թեկնածուները կարող են միայն ֆեյսբուքյան գրառումներով պատվիրակների քվեն խնդրել, իսկ ով փորձի ծածուկ հանդիպել ընտրիչներին, զգուշացրել են, որ կհեռացվեն ՔՊ-ից: Ի դեպ, արգելել են նաեւ մյուս թեկնածուների դեմ հակաքարոզչություն անելը` քվե չտալու խնդրանքով ընտրիչներին դիմելը։

Газета «Грапарак» пишет: Из 380 человек, подавших заявки на статус кандидата в депутаты от «Гражданского договора» (ГД), после «кастинга» правления было зарегистрировано 280, а 100 — отсеяны. На днях еще 10 кандидатов представили самоотвод, и не исключено, что до выборов их число увеличится. Наши источники сообщают, что предстоящие выборы настолько бесперспективны, что многие не хотят терять свой «избирательный залог». Напомним, что после регистрации и перед выборами кандидаты внесли в партийную кассу по 500 тысяч драмов, а беспартийные — по 1,5 миллиона. Но поскольку зарегистрированным кандидатам не дают возможности проводить внутреннюю агитацию — встречаться с выборщиками и убеждать их проголосовать за себя, — они рискуют потерять эти деньги и не стать депутатами. А 1000 выборщиков, являющихся членами территориальных структур ГД, в день голосования будут выбирать из представленного списка по принципу «знакомый-близкий», из-за чего многие окажутся в хвосте списка.
Особенно недовольны депутаты от «ГД». Говорят: «Выборщики отдадут за каких-то девиц с накачанными губами больше голосов, чем за нас — действующих депутатов». Кандидаты могут просить голоса делегатов только через публикации в Facebook, а тех, кто попытается тайно встретиться с выборщиками, предупредили об исключении из «ГД». Кстати, запрещено также проводить антиагитацию против других кандидатов, обращаясь к выборщикам с просьбой не голосовать за них.