Հայաստանում տիրող իրավական ամենաթողությունը վաղուց հատել է բոլոր կարմիր գծերը։
Վերջին օրերին «Հայրենիք» կուսակցության անդամների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումները, մասնավորապես՝ կուսակցության գլխավոր քարտուղար, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչիկ Գալստյանի և Վաղարշապատում կուսակցության պատասխանատու, ավագանու ընտրությունների համամասնական ցուցակի 2-րդ համարում ներկայացված Արամ Քոչարյանի ձերբակալությունն ու ապօրինի կալանավորումը, դրա հերթական և բացահայտ դրսևորումն են։
Իշխանությունների կիրառած գործիքակազմը, ընտրված թիրախներն ու գործողությունների հաջորդականությունը հստակ ցույց են տալիս, որ տեղի ունեցողը մի կողմից արտաքին քաղաքական թելադրանքի արդյունք է՝ ուղղված ազգային ու պետական մտածողության դեմ, մյուս կողմից՝ լեգիտիմության խոր ճգնաժամի մեջ հայտնված իշխանության վախերի արտահայտություն։ Սա իշխանության հոգեվարքի ակնառու նշան է։
Ակնհայտ է նաև, որ բռնաճնշումների այս ալիքը հետևել է «Հայրենիք» կուսակցության ԳՄ անդմաների, հատկապես կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի կողմից վերջին մի քանի օրվա ընթացքում տարբեր լրատվամիջոցներով իշխանության հասցեին հնչեցված խիստ քննադատական խոսքին։
Հիվանդագին սրացում ստացած այս բռնապետական գործելաոճը ուղղակիորեն կապված է առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հետ։ Հանրային վստահությունը կորցրած իշխանությունը փորձում է այն փոխարինել վախի մթնոլորտով՝ այլախոհությանը լռեցնելու միջոցով։ Սակայն նման քայլերը ոչ թե ուժ են ցուցադրում, այլ բացահայտում են ռեժիմի ներքին տագնապն ու քաղաքական սնանկությունը։
Մեր զորակցությունն ենք հայտնում Խաչիկ Գալստյանին, Արամ Քոչարյանին, մյուս քաղբանտարկյալներին և նրանց ընտանիքի անդմաներին՝ հանձնառություն ունենալով անխոնջ պայքարի միջոցով հասնել Հայաստանում իշխանության գերության մեջ գտնվող մեր գաղափարակից ընկերների ազատմանը։
Մենք վստահեցնում ենք՝ այս գործընթացների բոլոր պատասխանատուները՝ պատվիրատուներից մինչև իրականացնող օղակները, պատասխան են տալու օրենքի ողջ խստությամբ՝ ապագայում նման երևույթների կրկնությունը բացառելու համար։

Правовой беспредел, царящий в Армении, давно перешел все красные линии. Преследования членов партии «Айреник» в последние дни, в частности — арест и незаконное задержание генерального секретаря партии, доктора политических наук, профессора Хачика Галстяна и ответственного за партию в Вагаршапате, второго номера в пропорциональном списке на выборах в совет старейшин Арама Кочаряна, являются очередным и явным проявлением этого.
Инструментарий, применяемый властями, выбранные цели и последовательность действий четко показывают, что происходящее, с одной стороны, является результатом внешнеполитической диктовки, направленной против национального и государственного мышления, а с другой — выражением страхов власти, оказавшейся в глубоком кризисе легитимности. Это очевидный признак агонии власти.
Очевидно также, что эта волна репрессий последовала за резкой критикой в адрес властей, прозвучавшей в различных СМИ в последние несколько дней со стороны членов совета партии, и особенно председателя партии Артура Ванецяна.
Этот диктаторский стиль работы, принявший болезненное обострение, напрямую связан с предстоящими парламентскими выборами. Власть, потерявшая общественное доверие, пытается заменить его атмосферой страха путем подавления инакомыслия. Однако такие шаги не демонстрируют силу, а раскрывают внутреннюю тревогу и политическое банкротство режима.
Мы выражаем свою поддержку Хачику Галстяну, Араму Кочаряну, другим политзаключенным и членам их семей, обязуясь путем неустанной борьбы добиться освобождения наших единомышленников, находящихся в плену у власти в Армении.
Мы заверяем: все ответственные за эти процессы — от заказчиков до исполнительных звеньев — ответят по всей строгости закона, чтобы исключить повторение подобных явлений в будущем.