Մեքսիկան ԱՄՆ է արտահանձնել կարտելային օպերատիվների
Մեքսիկան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ է արտահանձնել ևս 37 կասկածյալ կարտելային օպերատիվների՝ արդարադատության առջև կանգնելու համար, երեքշաբթի օրը հայտարարել է երկրի իրավապահ մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյան, գրել են ԶԼՄ-ները։
Կասկածյալները յոթ մեքսիկական ռազմական ինքնաթիռներով ուղարկվել են ԱՄՆ տարբեր քաղաքներ, այդ թվում՝ Վաշինգտոն, Հյուստոն, Նյու Յորք, Սան Անտոնիո և Սան Դիեգո, X-ի սոցիալական ցանցում հայտնել է Մեքսիկայի անվտանգության նախարար Օմար Գարսիա Հարֆուչը։
Սա Մեքսիկայից ԱՄՆ տեղափոխման երրորդ դեպքն է այն բանից հետո, երբ Թրամփը մեկ տարի առաջ ստանձնել էր նախագահի պաշտոնը՝ խոստանալով պայքարել մեքսիկական կարտելների դեմ։ Մեքսիկայի իշխանությունների տվյալներով՝ տեղափոխությունները ներառում են ընդհանուր առմամբ 92 բանտարկյալ, որոնք ԱՄՆ-ում կալանքի տակ են։

Мексика экстрадировала в США оперативников картеля
Мексика экстрадировала в Соединенные Штаты Америки еще 37 подозреваемых оперативников картелей для того, чтобы они предстали перед правосудием, заявил во вторник высокопоставленный сотрудник правоохранительных органов страны, пишут СМИ.
Подозреваемые были отправлены на семи мексиканских военных самолетах в различные города США, в том числе в Вашингтон, Хьюстон, Нью-Йорк, Сан-Антонио и Сан-Диего, сообщил в социальной сети X министр безопасности Мексики Омар Гарсия Харфуч.
Это третий случай переправки из Мексики в США с тех пор, как Трамп год назад вступил в должность президента, пообещав бороться с мексиканскими картелями. По данным мексиканских властей, переправки включают в общей сложности 92 заключенных, которые находятся под стражей в США.