Իսրայելի վարչապետ Բենիմանին Նեթանյահուն հայտարարել է՝ «կան բազմաթիվ նշաններ», որ Իրանի գերագույն առաջնորդն «այլևս մեզ հետ չէ»։ Այս մասին գրում է CNN-ն ու հավելում, որ Իսրայելի վարչապետը միաժամանակ չի ասել, որ Իրանի գերագույն առաջնորդը սպանվել է։
Հիշեցնենք, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին ավելի վաղ NBC-ին ասել էր, որքանով տեղյակ է՝ Այաթոլլա Ալի Խամենեին և Իրանի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ողջ են։
Իրանն այսօր առավոտյան հարվածների սկսվելուց ի վեր Խամենեիից տեսանյութը չի հրապարակել։ CNN-ը նախկինում հաղորդել էր, որ Խամենեին Իրանի վրա հարվածների առաջին համազարկի թիրախներից մեկն էր՝ այլ բարձրաստիճան առաջնորդների հետ միասին, սակայն իսրայելական աղբյուրները հայտնել են, որ Խամենեիի սպանության հաստատում չկա։
«Կան բազմաթիվ նշաններ, որ այս բռնակալը այլևս մեզ հետ չէ», - ասել է Նեթանյահուն՝ հավելելով, որ Իսրայելը ոչնչացրել է նրա ամրոցը։ Նեթանյահուն նաև ասել է, որ Իրանի դեմ գործողությունը պահանջում է «համբերություն» և «կտևի այնքան, որքան անհրաժեշտ է»։ «Այս պատերազմը կհանգեցնի իրական խաղաղության»։
Տարբեր աղբյուրների համաձայն, ամերիկաիսրայելական հարձակումների հետևանքով մահացել են Իրանի գերագույն առաջնորդի հարսը և փեսան։ Հարսը՝ Զահրա Հադադադելը Մոջթաբա Խամենեիի կինն է։ Մոջթաբա Խամենեիի ճակատագիրը հայտնի չէ։ Նա ապագա գերագույն առաջնորդի թեկնածուներից կարող էր լինել։
«Իրանն այսօր» հարթակն ավելի վաղ ներկայացրել էր, թե ինչպես են Իրանում ընտրում գերագույն առաջնորդին։
Առաջնորդի ընտրության համար կա հատուկ մարմին՝ Փորձագետների խորհուրդը։ Այն կազմված է 88 հոգևորականից (մուջթահիդներից)։ Նրանք ոչ միայն ընտրում են առաջնորդին, այլև իրավունք ունեն վերահսկելու նրա գործունեությունը և նույնիսկ պաշտոնանկ անելու նրան, եթե նա այլևս ի վիճակի չէ կատարել իր պարտականությունները:
Փորձագետների խորհրդի անդամներին ընտրում է ժողովուրդը՝ ութ տարի ժամկետով։ Առաջադրվածների թեկնածությունը հաստատում է Պահապանների խորհուրդը։ (Իսկ Պահապանների խորհրդի անդամների կեսին նշանակում է Գերագույն առաջնորդը, մյուս կեսին՝ դատական համակարգի ղեկավարը, որին նույնպես նշանակում է առաջնորդը)։
Խորհրդի կազմում գործում է հանձնաժողով, որը հավանական թեկնածուների ցուցակ է կազմում։ Երբ գործող գերագույն առաջնորդը մահանում է կամ հրաժարական տալիս, Փորձագետների խորհուրդը հրավիրում է արտահերթ նիստ, որի ընթացքում էլ անցկացվում է փակ քվեարկություն։ Առաջնորդ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստանում է խորհրդի անդամների ձայների ⅔-ը։
Իրանի հաջորդ գերագույն առաջնորդի ամենահավանական թեկնածուն էր համարվում նախկին նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին, բայց նա մահացավ ուղղաթիռի վթարի հետևանքով։ Մյուս շրջանառվող անունը՝ Մոջթաբա Խամենեին էր՝ գործող առաջնորդ Ալի Խամենեիի որդին։

Нетаньяху заявил, что «есть много признаков» того, что верховного лидера Ирана «больше нет с нами»
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что «есть много признаков» того, что верховного лидера Ирана «больше нет с нами». Об этом пишет CNN, добавляя, что при этом израильский премьер не утверждал прямо, что верховный лидер был убит.
Напомним, что ранее министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи сообщил NBC, что, насколько ему известно, аятолла Али Хаменеи и другие высокопоставленные лица Ирана живы.
С момента начала утренних ударов Иран не публиковал видео с Хаменеи. CNN ранее сообщал, что Хаменеи был одной из целей первой волны ударов по Ирану наряду с другими высокопоставленными руководителями, однако израильские источники заявили, что подтверждения гибели Хаменеи нет.
«Есть много признаков того, что этого тирана больше нет с нами», — сказал Нетаньяху, добавив, что Израиль уничтожил его крепость. Нетаньяху также отметил, что операция против Ирана требует «терпения» и «будет длиться столько, сколько необходимо». «Эта война приведет к настоящему миру».
Согласно различным источникам, в результате американо-израильских атак погибли невестка и зять верховного лидера Ирана. Невестка, Захра Хаддад-Адель, является женой Моджтабы Хаменеи. Судьба самого Моджтабы Хаменеи неизвестна. Он считался одним из потенциальных кандидатов на пост будущего верховного лидера.
Платформа «Иран сегодня» ранее представляла процедуру избрания верховного лидера в Иране.
Для выбора лидера существует специальный орган — Совет экспертов. Он состоит из 88 представителей духовенства (муджтахидов). Они не только избирают лидера, но и имеют право контролировать его деятельность и даже отстранять его от должности, если он более не способен выполнять свои обязанности.
Члены Совета экспертов избираются народом сроком на восемь лет. Кандидатуры выдвиженцев утверждает Совет стражей конституции. (При этом половину членов Совета стражей назначает верховный лидер, а другую половину — глава судебной системы, которого также назначает лидер).
В составе Совета действует комиссия, которая составляет список вероятных кандидатов. Когда действующий верховный лидер умирает или уходит в отставку, Совет экспертов созывает внеочередное заседание, в ходе которого проводится закрытое голосование. Лидером избирается кандидат, получивший 2/3 голосов членов совета.
Самым вероятным преемником на пост следующего верховного лидера Ирана считался бывший президент Эбрахим Раиси, но он погиб в результате крушения вертолета. Другим обсуждаемым именем был Моджтаба Хаменеи — сын действующего лидера Али Хаменеи.