Քիչ առաջ գլխավոր դատախազին հաղորդում եմ ներկայացրել ԱԱԾ աշխատակից Աղաջանյանի դեմ՝ ՕՀՄ տվյալ կեղծելու, ՔԿ նախկին քննիչ, 18 արդարների գործով քնկչական խմբի ղեկավար Մնոյանի դեմ՝ քրեական վարույթի ընթացքում ապացույց կեղծելու և հանրային մեղադրողներ Հայկ Հովհաննիսյանի և Վահան Հարությունյանի դեմ՝ կեղծ ապացույց օգտագործելու համար:
Հիշեցնեմ, որ դեռևս ամիսներ առաջ տեղեկացրել էինք, որ տխրահռչակ «գյուլլելու» մասին ապացույցը կեղծված է ներկայացնելով իրական խոսակցությունը: Հնարավորություն էինք տվել դատախազներին մինչև ապացույցների հետազոտման փուլը հրաժարվել դրանից և ինքնուրույն ապահովել կեղծիք կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկելու գործընթացը:
Վերջիններս ոչ միայն հարցին ընթացք չեն տվել, այլև նախորդ վերջին դատական նիստերում պնդել են այդ կեղծ ապացույցը օգտագործելու միջնորդությունը:
Ներկայացված հաղորդումը նաև հնարավորություն է գլխավոր դատախազի համար ապացուցել, որ ոչ թե իր ցանկությամբ է սուտ տվյալներ հայտնել ԱԺ ամբիոնից, այլ ենթակաների հանցավոր գործունեության արդյունքում:

Недавно представил сообщение генеральному прокурору против сотрудника СНБ Агаджаняна за фальсификацию данных ОРМ, против бывшего следователя СК, руководителя следственной группы по делу «18 праведников» Мнояна за фальсификацию доказательств в ходе уголовного производства и против общественных обвинителей Айка Ованнисяна и Ваана Арутюняна за использование ложных доказательств.
Напомню, что еще несколько месяцев назад мы проинформировали о том, что доказательство о пресловутом «расстреле» сфальсифицировано, представив реальный разговор. Мы дали прокурорам возможность до этапа исследования доказательств отказаться от него и самостоятельно обеспечить процесс привлечения к ответственности лиц, совершивших фальсификацию.
Последние не только не дали ход вопросу, но и на последних судебных заседаниях настояли на ходатайстве об использовании этого ложного доказательства.
Представленное сообщение также является возможностью для генерального прокурора доказать, что ложные данные с трибуны НС были озвучены не по его воле, а в результате преступной деятельности подчиненных.