ՄԱԿ-ի միջուկային վերահսկող մարմնի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսսին ասել է, որ Ժնեւում Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցություններում «քայլ առաջ» է եղել, բայց զգուշացրել է, որ «մենք շատ ժամանակ չունենք»։
Երկու կողմերն էլ այս շաբաթ մասնակցել են շվեյցարական քաղաքում Օմանի միջնորդությամբ անցկացված բանակցություններին, որոնց ընթացքում ԱՄՆ-ի կողմից ռազմական գործողությունների սպառնալիքները սպառնացել են բանակցություններին։
Ֆրանսիական LCI հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Միջազգային ատոմային էներգիայի գործակալության ղեկավար Գրոսսին ասել է, որ «մենք առաջընթաց ենք գրանցել, բայց դեռ կա անելիք, և խնդիրն այն է, որ մենք շատ ժամանակ չունենք»։
«Կա երկխոսության հնարավորություն, որն իսկապես առաջին անգամ սկսում է ձևավորվել», - ասել է նա։ «Մենք սկսում ենք խոսել կոնկրետ բաների, այն մասին, թե ինչ պետք է անենք», - նշել է արգենտինացի դիվանագետը։
Նա ասել է, որ տեսել է «երկու կողմերի մոտ էլ համաձայնության հասնելու պատրաստակամություն, բայց ակնհայտ է, որ նման համաձայնագիրը չափազանց բարդ է»։
Թեհրանը կասեցրել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ որոշակի համագործակցություն և արգելել է վերահսկող մարմնի տեսուչներին մուտք գործել Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների կողմից անցյալ տարվա հունիսին 12-օրյա պատերազմի ժամանակ ռմբակոծված վայրեր՝ մեղադրելով ՄԱԿ-ի մարմնին կողմնակալության ու հարվածները չդատապարտելու մեջ։