ԱՄՆ-ն հայտարարել է ռուսական նավթի նկատմամբ պատժամիջոցների ժամանակավոր մեղմացման մասին
Սպիտակ տունը և ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել են ռուսական նավթի նկատմամբ պատժամիջոցների ժամանակավոր մեղմացման մասին:
Նպատակները նշվել են համաշխարհային շուկան կայունացնելը և վառելիքի գները նվազեցնելը։
Որոշումը կայացվել է Մերձավոր Արևելքում Իրանի դեմ ռազմական հակամարտության սրման ու Հորմուզի նեղուցի փաստացի փակման ֆոնին, ինչը հանգեցրել է նավթի համաշխարհային գների կտրուկ աճի։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը թույլատրել է երկրներին մեկ ամսվա ընթացքում գնել այն ռուսական նավթն ու նավթամթերքը, որոնք արդեն գտնվում են ծովում և բեռնված են տանկերների վրա։
Ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը պարզաբանել է, որ սա նպատակային և կարճաժամկետ քայլ է, որն ուղղված է առաջարկի դեֆիցիտի լրացմանը և չի նախատեսում Ռուսաստանի համար երկարատև տնտեսական օգուտներ, քանի որ արտոնությունը վերաբերում է միայն տարանցիկ փուլում եղած բեռներին։

США заявили о временном смягчении санкций в отношении российской нефти
Белый дом и Министерство финансов США заявили о временном смягчении санкций в отношении российской нефти.
Целями были указаны стабилизация мирового рынка и снижение цен на топливо.
Решение было принято на фоне обострения военного конфликта против Ирана на Ближнем Востоке и фактического закрытия Ормузского пролива, что привело к резкому росту мировых цен на нефть.
Министерство финансов США разрешило странам в течение одного месяца закупать ту российскую нефть и нефтепродукты, которые уже находятся в море и погружены на танкеры.
Министр финансов Скотт Бессент пояснил, что это целевой и краткосрочный шаг, направленный на восполнение дефицита предложения, и не предполагает длительных экономических выгод для России, так как льгота касается только грузов, находящихся на стадии транзита.