«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած կառավարությունը, ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, քաղաքական համաձայնություն է տվել, որպեսզի Ռուսաստանի Դաշնությունում վերջին տարիներին գտնվող և հեռավար քաղաքական ակտիվություն ցուցաբերող մի շարք գործիչներ հնարավորություն ստանան վերադառնալ Հայաստան և մասնակցել հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններին՝ ինքնադրսևորվելով ներքաղաքական դաշտում։
Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է հետախուզման մեջ գտնվող Արթուր Ասատրյանին (Դոն Պիպո), Միհրան Պողոսյանին (հանրային դաշտում առավել հայտնի որպես «Քեթրինի Միհրան»), ինչպես նաև Նիկոլ Փաշինյանի կողմից նախկինում պաշտոնազրկված պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանին և այլ գործիչների։
Ըստ տեղեկությունների՝ նշված անձինք հնարավորություն կունենան վերադառնալ Հայաստան և քաղաքական մրցակցային դաշտում մասնակցել հունիսի 7-ին նախատեսված ընտրություններին՝ մրցելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հետ։ Ակնկալվում է, որ առաջիկայում նրանք կփորձեն շռնդալից մուտք գործել քաղաքական դաշտ՝ ակտիվ քարոզչական և հանրային գործունեությամբ։
Քաղաքական դիտարկումների համաձայն՝ հարցի շուրջ որոշումը համարվում է կայացված, և այն դիտարկվում է նաև այն համատեքստում, որ Նիկոլ Փաշինյանը նախատեսում է այց Ռուսաստանի Դաշնություն, որտեղ, ըստ որոշ գնահատականների, քննարկումների օրակարգում կարող են լինել նաև ներքաղաքական գործընթացներին վերաբերող հարցեր։
Թեմայի շուրջ պաշտոնական պարզաբանումներ առայժմ չեն հնչել, սակայն ակնկալվում է, որ առաջիկայում քաղաքական դաշտում ձևավորվելիք զարգացումները կհստակեցնեն գործընթացի շրջանակներն ու հնարավոր ազդեցությունը ընտրական մրցակցության վրա (Կ)»։

Новая планка предвыборной конкуренции: разыскиваемые лица приедут в Армению - «Жоховурд»
Газета «Жоховурд» пишет: «Правительство, возглавляемое Николом Пашиняном, по циркулирующим сведениям, дало политическое согласие на то, чтобы ряд деятелей, находящихся в последние годы в Российской Федерации и проявляющих дистанционную политическую активность, получили возможность вернуться в Армению и принять участие в выборах, намеченных на 7 июня, проявив себя на внутриполитическом поле.
Речь, в частности, идет о находящихся в розыске Артуре Асатряне (Дон Пипо), Михране Погосяне (более известном в публичном поле как «Мигран Кетринский»), а также о ранее отправленном Николом Пашиняном в отставку министре обороны Аршаке Карапетяне и других деятелях.
Согласно информации, указанные лица будут иметь возможность вернуться в Армению и в конкурентном политическом поле принять участие в предусмотренных на 7 июня выборах, конкурируя с партией «Гражданский договор». Ожидается, что в ближайшее время они попытаются совершить громкий вход в политическое поле с активной пропагандистской и общественной деятельностью.
Согласно политическим наблюдениям, решение по данному вопросу считается принятым, и оно рассматривается также в контексте того, что Никол Пашинян планирует визит в Российскую Федерацию, где, по некоторым оценкам, в повестке обсуждений могут быть и вопросы, касающиеся внутриполитических процессов.
Официальных разъяснений по теме пока не прозвучало, однако ожидается, что предстоящие события на политическом поле прояснят рамки процесса и его возможное влияние на предвыборную конкуренцию».