«Հրապարակ»օրաթերթը գրում է․
ՔՊ-ում խոր մանթրաժի մեջ են Գյումրու Սուրբ Աստվածածին՝ Յոթ վերք եկեղեցում հերթական շրջիկ պատարագի ձախողումից հետո, և ոմանք անգամ չեն թաքցնում, որ գյումրեցիներն իրենց «թարս չափալախ» տվեցին: ՔՊ-ում կարծում են, որ պատճառը Միքայել Աջապահյանի կալանավորումն էր ու դատապարտումն առաջին ատյանի կողմից։
Նախ, թեմի բոլոր քահանաները մերժեցին իրենց՝ 24 հոգի, հրաժարվելով նիկոլական ոճով պատարագ մատուցելուց՝ զեղչել կաթողիկոսի և թեմի առաջնորդի անունը, ապա ժողովուրդն իրենց տեղը ցույց տվեց՝ ամոթանք տալով իշխանավորներին և «պռակատով» Գյումրի բերված եպիսկոպոսներին՝ Կճոյանին և մյուսներին։ Նույնիսկ այն տեռորը, որ կիրառել էին բյուջետային հիմնարկների աշխատողների` դպրոցների, մանկապարտեզների աշխատողների նկատմամբ, մեծ արդյունք չէր տվել` հատուկենտ կանայք էին ներկայացել:
Իսկ երկրաշարժի օրը` դեկտեմբերի 7-ին մատուցված շրջիկ պատարագին մասնակցում էին հիմնականում Երևանից գնացածները, նիկոլական փոքր զանգվածը, որը նրա հետ թափառում է եկեղեցուց եկեղեցի։ Անգամ Յոթ վերքի մոմավաճառն էր այդ օրը բոյկոտել աշխատանքը:

В «Гражданском договоре» находятся в глубоком мандраже после провала очередного выездного богослужения в церкви Сурб Аствацацин в Гюмри, и некоторые даже не скрывают, что гюмрийцы дали им «пощечину тыльной стороной». В «ГД» считают, что причиной стал арест архиепископа Микаэла Аджапагяна и его осуждение судом первой инстанции.
Во-первых, все священники епархии: 24 человека - отказались служить литургию в «николовском» стиле, пропуская имя Католикоса и предводителя епархии. Затем народ указал им их место, опозорив представителей власти и привезенных в Гюмри епископов «на прокат»: Кчояна и других. Даже тот террор, который был применен в отношении к работникам из бюджетных учреждений: работников школ, детских садов - не дал большого результата и присутствовали лишь отдельные женщины.
А на выездном богослужении, которое состоялось в день землетрясения, 7 декабря, участвовали в основном приехавшие из Еревана, небольшая николовская масса, которая скитается с ним от церкви к церкви. Даже продавец свечей в Сурб Аствацацин бойкотировал работу в тот день.