Հունվարի 27-ը Հայաստանում այսուհետ նշվում է որպես Հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակի և խոնարհումի օր։ Որոշումն ընդունվել է օրեր առաջ՝ հունվարի 20-ին, Ազգային ժողովում կառավարության նախաձեռնությամբ՝ 69 կողմ, 15 դեմ, առանց ձեռնպահ ձայների։
Օրենքի նախագծի համահեղինակներն են ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ու անկախ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը։ Նրանց ներկայացրած հիմնավորման համաձայն՝ մինչ այժմ Հայաստանում բացակայում էր մի օր, որը նվիրված կլիներ բոլոր ժամանակներում ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց հիշատակին։
Գործող օրացույցում հիշատակի արարողությունները հիմնականում կապվում էին կամ կոնկրետ ռազմական իրադարձությունների տարելիցների, կամ հունվարի 28-ի՝ Բանակի օրվա հետ, որն իր բնույթով առավել տոնական է, քան սգի կամ խոնարհման։
Հենց այս օրենսդրական փոփոխությունն էլ Նիկոլ Փաշինյանին ստիպեց երկար դադարից հետո այցելել Եռաբլուր զինվորական պանթեոն։
Վարչապետի այցը տեղի ունեցավ վաղ առավոտյան և ուղեկցվեց խիստ անվտանգության միջոցառումներով։ Եռաբլուրի տարածքը ժամեր առաջ շրջափակված էր ոստիկանության մեծաթիվ ուժերով, իսկ քաղաքացիների կամ զոհվածների հարազատների համար վարչապետի պրոտոկոլին մոտենալը փաստացի անհնար էր։
Այս հանգամանքը հանրային դաշտում առաջ բերեց հարցեր՝ ինչո՞ւ կամ ինչի՞ց է Փաշինյանը վախենում։ Դիտարկում կա, որ իշխանությունները հաշվի էին առել նախորդ տարիների փորձը, երբ զոհվածների ծնողների մի մասը բացահայտ դժգոհություն էր հայտնել վարչապետի ներկայությունից՝ թույլ չտալով նրան մոտենալ իրենց զավակների շիրիմներին։
Տարիներ անց իրավիճակը էապես չի փոխվել։ Զոհվածների մի շարք ծնողներ շարունակում են հրապարակայնորեն հայտարարել, որ չեն ցանկանում տեսնել Նիկոլ Փաշինյանին իրենց որդիների շիրիմներին այցի՝ դա համարելով անընդունելի և վիրավորական։
Ուշագրավ է նաև ընտրված ամսաթիվը։ Հունվարի 27-ը չի համընկնում արցախյան պատերազմների որևէ կարևոր փուլին։ 2016 թվականի քառօրյա պատերազմը սկսվել է ապրիլի 2-ին, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը՝ սեպտեմբերի 27-ին, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը իրականացրել է լայնածավալ հարձակում Արցախի վրա, որին հաջորդել է արցախահայության բռնի տեղահանությունը և փաստացի էթնիկ զտումը։
Վարչապետի այցը, անկախ դրա խորհրդանշական նշանակությունից, հասարակության մի մասի կողմից ընկալվեց ոչ թե որպես համազգային խոնարհման և հարգանքի, այլ որպես հաշվարկված քաղաքական քայլ։ Քննադատները պնդում են, որ նման ձևաչափով այցերը ավելի շատ ուղղված են տեսանյութերի, կադրերի և սոցիալական ցանցերում արձագանքների ապահովմանը, քան զոհվածների հիշատակի շուրջ իրական համախմբմանը։
Հետաքրքիր էր նաև այն, որ նախագծի համահեղինակներից ո՛չ Գեղամ Նազարյանը, ո՛չ Ռուբեն Ռուբինյանը չէին այցելել Եռաբլուր։
Պարզեցինք, որ ԱԺ փոխնախագահը երկրում չէր, բայց թե ինչո՞ւ Գեղամ Նազարյանը Եռաբլուրում չէր, դա արդեն անհասկանալի էր։
Պարզելու համար, թե ո՞րն է եղել Նազարյանի՝ Եռաբլուր չգնալու պատճառը MediaHub-ը փորձեց կապ հաստատել նրա հետ, սակայն մեր զանգերը մնացին անպատասխան։

27 января отныне отмечается в Армении как День памяти и преклонения перед павшими за Родину. Решение было принято несколько дней назад, 20 января, в Национальном Собрании по инициативе правительства: 69 голосов «за», 15 — «против», воздержавшихся нет.
Соавторами законопроекта являются вице-спикер НС Рубен Рубинян и независимый депутат Гегам Назарян. Согласно представленному ими обоснованию, до сих пор в Армении отсутствовал единый день, посвященный памяти военнослужащих и гражданских лиц, погибших в ходе боевых действий во все времена.
В действующем календаре мемориальные церемонии в основном были связаны либо с годовщинами конкретных военных событий, либо с 28 января — Днем армии, который по своему характеру является скорее днем праздничным, чем днем траура или преклонения.
Именно это законодательное изменение заставило Никола Пашиняна спустя долгое время посетить военный пантеон «Ераблур».
Визит премьер-министра состоялся ранним утром и сопровождался усиленными мерами безопасности. Территория «Ераблура» была оцеплена многочисленными силами полиции еще за несколько часов, а для рядовых граждан или родственников погибших подойти к протоколу премьера было фактически невозможно.
Это обстоятельство вызвало в общественном поле вопросы: почему или чего боится Пашинян? Существует мнение, что власти учли опыт прошлых лет, когда часть родителей погибших открыто выражала недовольство присутствием премьер-министра, не позволяя ему приближаться к могилам их сыновей.
Спустя годы ситуация существенно не изменилась. Ряд родителей погибших продолжают публично заявлять, что не желают видеть визиты Никола Пашиняна к могилам своих сыновей, считая это неприемлемым и оскорбительным.
Примечательна также выбранная дата. 27 января не совпадает ни с одним важным этапом арцахских войн. Четырехдневная война 2016 года началась 2 апреля, 44-дневная война 2020 года — 27 сентября, а 19 сентября 2023 года Азербайджан предпринял широкомасштабное нападение на Арцах, за которым последовала насильственная депортация и фактическая этническая чистка арцахских армян.
Визит премьер-министра, независимо от его символического значения, был воспринят частью общества не как акт общенационального преклонения и уважения, а как просчитанный политический шаг. Критики утверждают, что визиты в таком формате больше направлены на создание видеороликов, кадров и реакций в социальных сетях, чем на реальную консолидацию вокруг памяти погибших.
Интересно и то, что никто из соавторов проекта ни Гегам Назарян, ни Рубен Рубинян не посетили «Ераблур».
Мы выяснили, что вице-спикера НС не было в стране, но почему в «Ераблуре» отсутствовал Гегам Назарян осталось непонятным.
Чтобы выяснить причину отсутствия Назаряна в «Ераблуре», MediaHub попытался связаться с ним, однако наши звонки остались без ответа.