«Հրապարակ»․ թերթը գրում է ․ Երեւանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող «Քանաքեռ-Զեյթուն ծննդատուն» ՓԲԸ-ի փակվելուց շուրջ 2 տարի անց բժշկական հիմնարկի աշխատակազմը չի ստացել աշխատավարձերը․ քաղաքապետարանը շուրջ կես տարվա աշխատավարձ է պարտք աշխատողներին:
Ծննդատան նախկին աշխատակից՝ անեսթեզիոլոգ Հայկանդուխտ Գրիգորյանը երեկ մեզ հայտնեց, որ քաղաքապետարանը թեպետ օրեր առաջ խոստացել է վճարել, բայց այնքան են խաբել, որ այլեւս չեն հավատում եւ պատրաստվում են առաջիկայում կառավարության շենքի մոտ բողոքի ձայն բարձրացնել։
Հիշեցնենք, որ ծննդատունը 2020 թվականից հանձնված է եղել հավատարմագրային կառավարչին: 2022-ից հավատարմագրային կառավարիչն իր պարտավորությունները չի կատարել, եւ Երեւանի քաղաքապետարանը սկսել է պայմանագրի խզման գործընթաց, ապա ընթացել է դատական գործընթաց, որն ավարտվել է 2024 թ. ապրիլի 29-ին:
Ծննդատան վերահսկողությունը 2024 թ. մայիսի 1-ից անցել է քաղաքապետարանին, իսկ հուլիսի 14-ին առողջապահության նախարարի հրամանով կասեցվել է դրա գործունեությունը: Ի դեպ, քաղաքապետարանից դեռ 2 տարի առաջ վստահեցնում էին, որ ծննդատունը ժամանակավոր է փակվել, եւ այն անպայման վերաբացվելու է։

Газета «Грапарак» пишет: «Спустя около 2 лет после закрытия ЗАО «Роддом Канакер-Зейтун», действующего в подчинении мэрии Еревана, коллектив медицинского учреждения так и не получил зарплату: мэрия задолжала сотрудникам выплаты почти за полгода.
Бывший сотрудник роддома, анестезиолог Айкандухт Григорян вчера сообщила нам, что хотя мэрия несколько дней назад пообещала заплатить, их столько раз обманывали, что они больше не верят и в ближайшее время готовятся поднять голос протеста у здания правительства.
Напомним, что с 2020 года роддом был передан в доверительное управление. С 2022 года доверительный управляющий не выполнял свои обязательства, и мэрия Еревана начала процесс расторжения договора, после чего последовал судебный процесс, который завершился 29 апреля 2024 года.
Контроль над роддомом с 1 мая 2024 года перешел к мэрии, а 14 июля приказом министра здравоохранения его деятельность была приостановлена. Кстати, в мэрии еще 2 года назад уверяли, что роддом закрыт временно и он обязательно будет открыт снова».