Վերջին մեկ տարվա ընթացքում MediaHub-ն արձանագրել է, որ գրեթե ամեն ամիս լրատվական դաշտում հաղորդվում է անչափահաս ինչ-որ աղջնակի անհետ կորելու մասին, որոնց մեծ մասն, ի դեպ, 1–2 օր անց հայտնաբերվում է։
MediaHub-ը գրավոր հարցում էր ուղղել ՆԳՆ՝ հասկանալու, թե 2025 թվականին քանի՞ անչափահաս է հայտարարվել անհետ կորած, նրանցից քանի՞սն են հայտնաբերվել, և կա՞ն արդյոք դեռևս չհայտնաբերված դեպքեր։
«2025թ. ընթացքում, ըստ ՀՀ ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնի, ստացվել է անչափահասների անհետ կորելու վերաբերյալ 70 օպերատիվ հաղորդագրություն, որոնցից 28-ի դեպքում անչափահասները եղել են արական, իսկ 42-ի դեպքում՝ իգական սեռի ներկայացուցիչներ»,- MediaHub-ին հայտնեցին ՆԳՆ-ից։
ՆԳՆ-ից մեզ տրամադրել են նաև անհետ կորած անչափահասների սեռատարիքային կազմը։ Այսպես,
-0-5 տարեկան՝ 2, որից 1 արական, 1 իգական,
-6-10 տարեկան՝ 3, որից 2 արական, 1 իգական,
-11-15 տարեկան՝ 28, որից 13 արական, 15 իգական,
-15-18 տարեկան՝ 37, որից 12 արական, 25 իգական:
Մեզ հետ զրույցում ՆԳՆ-ից հայտնեցին նաև, որ արձանագրված բոլոր դեպքերով անչափահասները հայտնաբերվել են, սակայն, 1 դեպքով Մարմարիկ գետից հայտնաբերվել է անչափահասի դին:
«Ըստ ՀՀ ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնի՝ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կողմից հետախուզվող անհետ կորած անչափահասների շարժի վերաբերյալ 2025 թվականի արդյունքներով որպես անհետ կորած հետախուզվել է 3 անչափահաս՝ իգական սեռի 1 (ծնված` 2008թ., հայտնաբերվել է) և արական սեռի 2 անձինք (ծնված՝ 2000թ., 2004թ., փոխանցվել են նախորդ տարիներից և դեռևս չեն հայտնաբերվել)»,- նշեցին ՆԳՆ-ից։

Несовершеннолетние девочки пропадают в РА, а через 1–2 дня находятся: в чем причина?
В течение последнего года MediaHub зафиксировал, что практически каждый месяц в информационном поле появляются сообщения об исчезновении какой-либо несовершеннолетней девочки, большинство из которых, к слову, обнаруживаются спустя 1–2 дня.
MediaHub направил письменный запрос в МВД, чтобы выяснить, сколько несовершеннолетних было объявлено в розыск как без вести пропавшие в 2025 году, сколько из них были найдены и есть ли до сих пор нераскрытые случаи.
«В течение 2025 года, согласно данным Центра оперативного управления 112 МВД РА, поступило 70 оперативных сообщений об исчезновении несовершеннолетних, в 28 случаях из которых несовершеннолетние были мужского пола, а в 42 — женского», — сообщили MediaHub в МВД.
МВД также предоставило нам половозрастную структуру пропавших без вести несовершеннолетних:
- 0–5 лет: 2 (1 муж. пола, 1 жен. пола);
​- 6–10 лет: 3 (2 муж. пола, 1 жен. пола);
- 11–15 лет: 28 (13 муж. пола, 15 жен. пола);
​- 15–18 лет: 37 (12 муж. пола, 25 жен. пола).
В беседе с нами в МВД также сообщили, что во всех зафиксированных случаях несовершеннолетние были найдены, однако в одном случае в реке Мармарик было обнаружено тело несовершеннолетнего.
«Согласно данным Центра статистики преступности и исследований МВД РА, по результатам 2025 года относительно разыскиваемых полицией МВД РА без вести пропавших несовершеннолетних, в розыске находились 3 несовершеннолетних: 1 женского пола (2008 г. р., найдена) и 2 мужского пола (2000 г. р., 2004 г. р., перешли с предыдущих лет и до сих пор не найдены)», — отметили в МВД.