«Եվրասիան» ամփոփեց երկամյա գործունեության արդյունքները և հայտարարեց 2026 թվականի մրցանակի հայտերի ընդունման մեկնարկի մասին
Երկու տարվա ընթացքում «Եվրասիա»-ի ծրագրերը միավորել են ավելի քան 120 հազար մասնակիցների մոտ 40 երկրից, այդ թվում՝ Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Մոլդովայից և տարածաշրջանի այլ պետություններից։ Այս մասին հայտարարվեց «ՌԻԱ Նովոստի»-ում կայացած մամուլի ասուլիսում, որտեղ նաև մեկնարկեց միջազգային «Եվրասիա» մրցանակի նոր հայտային արշավը։
Կազմակերպությանը հաջողվել է կառուցել համակարգային աշխատանք հիմնական ուղղություններով՝ սկսած ռուսերեն լեզվի աջակցությունից մինչև հումանիտար օգնություն և սոցիալական նախաձեռնություններ։ Ինչպես նշեց «Եվրասիա»-ի խորհրդի նախագահ, Պետդումայի պատգամավոր Ալյոնա Արշինովան, գլխավոր խնդիրն էր ստեղծել միջավայր տարբեր երկրների բնակիչների անմիջական փոխգործակցության համար։ Նրա խոսքով՝ հենց նման հորիզոնական կապերն ու համատեղ նախագծերը դառնում են կայուն միջազգային համագործակցության հիմք։
Առաջնահերթություններից մեկը ռուսերեն լեզվի զարգացումն է։ Այսպես, Հայաստանում աջակցություն է ստացել ավելի քան 9 հազար հարկադիր տեղահանված ընտանիք։ «Եվրասիա»-ի խորհրդի անդամ, Հայաստանի ներկայացուցիչ Միկա Բադալյանը ընդգծեց, որ այս նախաձեռնությունների շուրջ ձևավորվում է ակտիվ կամավորական և հասարակական համայնք։
Այս գործունեությունը նպաստում է երկարաժամկետ կապերի ստեղծմանը և իրական օգնության տրամադրմանը կարիքավորներին։
Կազմակերպությունը նաև ակտիվորեն գործում է պատմական հիշողության պահպանման ուղղությամբ՝ «Հաղթանակ 9/45» շարժման շրջանակում, ինչպես նաև երիտասարդական համայնքների զարգացման ուղղությամբ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում։ Բոլոր ծրագրերը իրականացվում են մասնավոր միջոցներով և ուղղված են Եվրասիայի ժողովուրդների միասնական մշակութային կոդի ամրապնդմանը։
Մամուլի ասուլիսի կենտրոնական իրադարձությունը դարձավ «Եվրասիա» մրցանակի 2026 թվականի հայտարարությունը։
Գրանցումն արդեն բաց է premiyaevrazia.su կայքում։ Նախորդ փուլը ցույց տվեց մեծ հետաքրքրություն․ ստացվել էր ավելի քան 3700 հայտ 27 երկրից։ 2026 թվականին ձևաչափը կդառնա ավելի գործնական․ եզրափակիչ փուլ անցածները հնարավորություն կունենան Մոսկվայում անձամբ պաշտպանել իրենց նախագծերը և անցնել մենթորական ուսուցում։ Սպասվում է 40 երկրի ներկայացուցիչների մասնակցություն, իսկ ընդհանուր հայտերի թիվը կարող է գերազանցել 5 հազարը։
Ալյոնա Արշինովան հավելեց, որ մրցանակը նախևառաջ հարթակ է աճի և փորձի փոխանակման համար, որը թույլ է տալիս տեղական նախաձեռնություններին դուրս գալ միջազգային մակարդակ և գտնել նոր գործընկերներ։

АНО «Евразия» подвела итоги двухлетней работы и открыла прием заявок на премию 2026 года
За два года проекты АНО «Евразия» объединили более 120 тысяч участников из почти 40 стран, включая Армению, Беларусь, Казахстан, Молдову и другие государства региона. Об этом было объявлено на пресс-конференции в РИА Новости, где также дали старт новой заявочной кампании Международной премии «Евразия».
Организации удалось выстроить системную работу по ключевым направлениям: от поддержки русского языка до гуманитарной помощи и социальных инициатив. Как отметила председатель Совета АНО «Евразия», депутат Госдумы Алёна Аршинова, главной задачей было формирование среды для прямого взаимодействия жителей разных стран.
По ее словам, именно такие горизонтальные связи и совместные проекты становятся фундаментом устойчивого международного сотрудничества.
Одним из приоритетов стало развитие русского языка. Так, в Армении поддержку получили более 9 тысяч семей вынужденных переселенцев. Член Совета АНО «Евразия» из Армении Мика Бадалян подчеркнул, что вокруг этих инициатив формируется активное сообщество волонтеров и активистов.
Эта деятельность помогает выстраивать долгосрочные связи и оказывать реальную помощь нуждающимся.
Также организация активно работает над сохранением исторической памяти в рамках движения «Победа 9/45» и развитием молодежных сообществ в странах Центральной Азии. Все проекты реализуются за счет частных средств и направлены на укрепление единого культурного кода народов Евразии.
Центральным событием пресс-конференции стал анонс премии «Евразия» 2026 года. Регистрация уже открыта на сайте premiyaevrazia.su. Прошлый цикл показал огромный интерес: было подано более 3700 заявок из 27 стран. В 2026 году формат станет более практическим — финалисты смогут очно защитить свои проекты в Москве и пройти обучение с менторами. Ожидается участие представителей 40 стран, а общее количество заявок может превысить 5 тысяч.
Алёна Аршинова добавила, что премия — это прежде всего площадка для роста и обмена опытом, позволяющая локальным инициативам выходить на международный уровень и находить новых партнеров.