ԱՄՆ-ն, Իրանն ու տարածաշրջանային միջնորդների խումբը քննարկում են 45-օրյա հնարավոր հրադադարի պայմանները, որը կարող է հանգեցնել հակամարտության մշտական դադարեցմանը, հաղորդել է Axios-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրների։
Axios-ը նշել է, որ լարվածության սրումը կանխելու «վերջին փորձությունն է»։ Բանակցությունները միջնորդում են Պակիստանը, Եգիպտոսն ու Թուրքիան։ Բանակցություններ են անցակացվում նաև ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Վիտկոֆն ու Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի միջև տեքստային հաղորդագրությունների միջոցով։
ԱՄՆ մի պաշտոնյա պորտալին հայտնել է, որ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը վերջին օրերին Թեհրանին մի քանի առաջարկ է ուղարկել, սակայն իրանցի պաշտոնյաները դեռևս չեն ընդունել դրանք։ Աղբյուրները հայտնել են, որ միջնորդները քննարկում են կողմերի հետ երկփուլ համաձայնագրի պայմանները։ Առաջին փուլը կարող է ներառել 45-օրյա հրադադար։
Զինադադարը կարող է երկարաձգվել, եթե բանակցությունների համար ավելի շատ ժամանակ անհրաժեշտ լինի։ Երկրորդ փուլը, ըստ Axios-ի աղբյուրների, կարող է ներառել հակամարտության մշտական դադարեցման վերաբերյալ համաձայնության հասնելը։

США, Иран и группа региональных посредников обсуждают условия возможного 45-дневного перемирия, которое может привести к постоянному прекращению конфликта, сообщает Axios со ссылкой на осведомленные источники.
Axios отметил, что это «последнее испытание» для предотвращения эскалации напряженности. В переговорах посредничают Пакистан, Египет и Турция. Переговоры также ведутся между спецпосланником США Стивом Уиткоффом и министром иностранных дел Ирана Аббасом Аракчи посредством текстовых сообщений.
Один американский чиновник сообщил порталу, что администрация Дональда Трампа в последние дни направила Тегерану несколько предложений, однако иранские официальные лица их пока не приняли. Источники сообщили, что посредники обсуждают с сторонами условия двухэтапного соглашения. Первый этап может включать 45-дневное прекращение огня.
Перемирие может быть продлено, если для переговоров потребуется больше времени. Второй этап, согласно источникам Axios, может включать достижение согласия по поводу постоянного прекращения конфликта.