Միջազգային Տարածաշրջան Քաղաքականություն
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը,  Արցախի Ազգային ժողովի նախկին նախագահ, Դաշնակցական Դավիթ Իշխանյանը, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար Լևոն Մնացականյանը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման։
Ադրբեջանի օրենսդրության համաձայն, եթե դատարանի կողմից վերջնական որոշում կայացնելու պահին մեղադրյալի 65-ամյակը լրացել է, նա չի կարող դատապարտվել ցմահ ազատազրկման։
Նրանց դեմ շինծու գործը ներառում է մեղադրանքների լայն շրջանակ, այդ թվում՝ «ռազմական հանցագործություններ, ահաբեկչություն, ցեղասպանություն և իշխանության զավթում»։ Բաքվում պահվող հայ գերիների դեմ շինծու դատավարությունը սկսվել էր 2025 թվականի հունվարի 17-ին։ Դեկտեմբերի 26-ին «դատավորների» կազմը հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ։

Международные новости Регион Политика
Ранее стало известно, что бывший министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян, бывший председатель Национального собрания Арцаха, член партии «Дашнакцутюн» Давид Ишханян, генерал-майор Давид Манукян, бывший президент Арцаха Араик Арутюнян и бывший министр обороны Арцаха Левон Мнацаканян были приговорены к пожизненному заключению.
Согласно законодательству Азербайджана, если на момент вынесения окончательного решения суда обвиняемому исполнилось 65 лет, он не может быть приговорен к пожизненному заключению.
Сфабрикованное против них дело включает широкий спектр обвинений, в том числе «военные преступления, терроризм, геноцид и захват власти». Сфабрикованный судебный процесс против удерживаемых в Баку армянских пленных начался 17 января 2025 года. 26 декабря состав «судей» удалился в совещательную комнату.