Մենք պայքարում ենք բոլոր քաղբանտարկյալների համար, հիմա, ցավոք, Հայաստանում աննախադեպ քանակի՝ քաղաքական հայացքներով պայմանավորված բանտարկյալներ կան, այսպիսի իրավիճակ երբեւիցե, կարծում եմ, չի եղել։ Նման հայտարարություն է արել «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Անդրադառնալով իր կուսակից ընկեր, «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի կալանավորմանը՝ Վանեցյանն ասել է, որ նրա պաշտպանությամբ իրավաբանական մասով զբաղվում է փաստաբանական խումբը, ընդ որում, նրանց գնահատմամբ, ընդհանրապես հիմք չկա քրեական հետապնդման ենթարկելու եւ ազատությունից զրկելու համար։
«Մնացած քաղաքական ակցիաները, քաղաքական պրոցեսները հանրության աչքի առջեւ են։ Ինչ խոսք, մեր պայքարը ոչ միայն Խաչիկ Գալստյանի ազատության, այլեւ առհասարակ բոլոր քաղաքական բանտարկյալների ազատության համար է։ Եվ չի կարելի տարանջատել՝ մարդը կուսակցության անդամ է կամ առհասարակ կուսակցական չէ, ուղղակի մարդ է, որ ունի տարբերվող հայացքներ այս իշխանությունների հայացքներից եւ դրա պատճառով հետապնդվում է»,- նշել է նա։
Արթուր Վանեցյանի դիտարկմամբ՝ իշխանությունը չի էլ թաքցնում, բացահայտ ասում է՝ ով իրեն լավ չպահի, կտանի, կլցնեի, իր բառերով ասած՝ «ԿԳԲ-ի պադվալները»։
«Բայց դա մեզ չի վախեցնում, եւ վստահ եմ, որ որեւէ մեկին չի վախեցնում։ Հայաստանում մարդուն ազատությունից զրկելով այլևս չես կարող վախեցնել, դարձել է սովորական: Եվ մարդիկ պատրաստ են իրենց գաղափարների համար, իրենց պայքարի համար նաեւ զրկվել ազատությունից»,- վստահեցրել է Արթուր Վանեցյանը։
Միևնույն ժամանակ, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավարը նշել է, որ այս կալանքների ֆոնին կա վտանգ, որ ընդդիմադիր թեւի հիմնական ուժերը կպակասեն՝ նախընտրական պայքարի կազմակերպչական փուլում։
«Օրինակ, Խաչիկ Գալստյանը «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղարն է, եւ դուք հասկանում եք, որ հատկապես էս նախընտրական փուլում ինչքան մեծ ծավալի աշխատանք էր կատարում, եւ նրան այս համակարգից հանելը, անգամ 1 կամ 2 ամսով, իրականում բավականին բարդացնում է մեր կուսակցական աշխատանքները, ընդ որում՝ թե՛ գաղափարական, թե՛ կազմակերպչական առումներով։ Բայց էլի եմ կրկնում՝ մենք պատրաստ ենք դրան, վստահ եմ, որ Խաչիկն էլ է պատրաստ, մնացածն էլ, ով այսօր անազատության մեջ է, պատրաստ են, ու ինչքան էլ գործը բարդանա, որեւէ խնդիր չեմ տեսնում։ Օրը գալու է, բոլորը պատասխան են տալու թե՛ օրենքի առջեւ, թե՛ իրենց խղճի առջեւ, նրանք չեն կարող խուսափել այս ամենի համար պատասխանատվությունից»,- ասել է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավարը։

Мы боремся за всех политзаключенных; сейчас, к сожалению, в Армении беспрецедентное количество заключенных по политическим мотивам, и я считаю, что подобной ситуации никогда раньше не было. Такое заявление сделал руководитель партии «Отечество», бывший директор СНБ Артур Ванецян.
Касаясь ареста своего соратника, генерального секретаря партии «Отечество» Хачика Галстяна, Ванецян отметил, что юридической стороной его защиты занимается адвокатская группа, и, по их оценке, нет никаких оснований для уголовного преследования и лишения свободы.
«Остальные политические акции и процессы происходят на глазах у общественности. Безусловно, наша борьба ведется не только за свободу Хачика Галстяна, но и за свободу всех политзаключенных в целом. Нельзя разделять: является ли человек членом партии или вовсе беспартийный, это просто человек, который имеет взгляды, отличные от взглядов этих властей, и из-за этого подвергается преследованию», — отметил он.
По мнению Артура Ванецяна, власть даже не скрывает этого, открыто заявляя: того, кто не будет вести себя «хорошо», заберут и закроют, выражаясь их словами, в «подвалах КГБ».
«Но это нас не пугает, и я уверен, что это не пугает никого. В Армении лишением свободы уже никого не напугаешь, это стало обыденным. И люди готовы за свои идеи, за свою борьбу быть лишенными свободы», — заверил Артур Ванецян.
В то же время руководитель партии «Отечество» отметил, что на фоне этих арестов существует риск ослабления основных сил оппозиционного крыла на организационном этапе предвыборной борьбы.
«Например, Хачик Галстян — генеральный секретарь партии «Отечество», и вы понимаете, какой огромный объем работы он выполнял именно на этом предвыборном этапе. Его исключение из этой системы, даже на 1 или 2 месяца, на самом деле значительно осложняет нашу партийную работу как в идеологическом, так и в организационном планах. Но повторюсь: мы к этому готовы, уверен, что и Хачик готов, и остальные, кто сегодня находится в неволе, готовы. И как бы ни усложнялось дело, я не вижу в этом проблемы. Наступит день, когда все ответят как перед законом, так и перед своей совестью, им не избежать ответственности за все это», — сказал лидер партии «Отечество».