Միասնական աղոթք է բարձրացվել այս օրերին անազատության մեջ հանիրավի գտնվող հոգևոր հայրերի համար
Արագածոտնի Թեմի Առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի օրհնությամբ, թեմն այսօր կրկին մեկտեղվել էր միասնական աղոթքի:
Հանդիսապետությամբ Արագածոտնի թեմի վարչական խորհրդի ատենապետ Հոգեշնորհ Տեր Շնորհք աբեղա Պալոյանի Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում կատարվեց միասնական ժամերգություն:
Թեմի հոգևոր դասն ու տաբեր համայնքներից ուխտավորաբար Բյուրական եկած բազում հավատացյալներ միասնական աղոթք բարձրացրեցին առ Բարձրյալն Աստված, այս օրերին անազատության մեջ հանիրավի գտնվող թեմի Բարեխնամ ու սիրելի Առաջնորդ Մկրտիչ Սրբազանի, Բագրատ Սրբազանի, Միքայել Սրբազանի, Արշակ Սրբազանի, Գարեգին քահանայի, անազատության և գերության մեջ գտնվող ու անհետ կորած մեր զավակների, Հայոց Հայրապետի կենաց արևշատության և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու անսասանության համար:
Ժամերգության ավարտին իր խոսքը ներկաներին ուղղեց Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու հոգևոր հովիվ՝ Արժանապատիվ Տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանը, նշելով.
«Այսօր մեր Թմակալ Առաջնորդ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի անվանակոչության օրն է։ Նա, կալանավայրում լինելով, անդադար մեզ համար աղոթք է անում, և մենք էլ շատ ենք զգում իր ֆիզիկական ներկայության պակասը ու այսօր այստեղ ենք աղոթելու իր և ամենքի համար:
Տեր հայրն անդրադառնալով օրվա խորհրդին նշեց. «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչը Հայաստան է բերել Հովհաննես Մկրտիչի մասունքները, որոնց վրա կառուցվել են Մշո Սուրբ Կարապետի վանքը, Արցախում գտնվող Գանձասարի վանքը, Ոսկեվազի Սուրբ Հովհաննեսը, Օհանավանի Սուրբ Հովհաննավանքը և այլ եկեղեցիներ։
Այսօր ցավալի իրավիճակ ունենք` Մշո Սուրբ Կարապետը կիսաավերված վիճակում է։ Արցախի մեր Գանձասարի վանքը ադրբեջանական գերության մեջ է։ Ցավոք սրտի, նրանց կողքին նաև ունենք այսօր գերության մեջ գտնվող Օհանավանի Հովհաննավանք եկեղեցին, որտեղ վերջին շրջանում օրինական պատարագներ չեն մատուցվում։
Մեր աղոթքն է առ Աստված, որ մի օր և՛ Մշո Սուրբ Կարապետում, և՛ Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում, և Հովհաննավանքում մենք Հովհաննես Մկրտչի տոներին մասնակցենք Սուրբ Պատարագի»:
Միասնական ժամերգությունն ավարտվեց Հայր Սուրբի Պահպանիչ աղոթքով:
Հունվարի 22-ին, ժամը 19:00-ին միասնական ժամերգությունը տեղի կունենա Ապարանի տարածաշրջանի Արագած գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում:

Вознесена единая молитва за несправедливо находящихся в заточении в эти дни духовных отцов
По благословению главы Арагацотнской епархии, Его Преосвященства епископа Мкртича Прошяна, епархия сегодня вновь объединилась для единой молитвы. В церкви Сурб Ованнес в Бюракане под председательством главы административного совета Арагацотнской епархии, преподобного иеромонаха Шнорка Палояна, было совершено соборное богослужение.
Духовенство епархии и многочисленные верующие, прибывшие в Бюракан в качестве паломников из разных общин, вознесли единую молитву Всевышнему Богу за заботливого и любимого предводителя епархии Србазана Мкртича, находящегося в эти дни в несправедливом заточении, за Србазана Баграта, Србазана Микаела, Србазана Аршака, иерея Гарегина, за наших детей, находящихся в неволе, плену и пропавших без вести, за долголетие и здравие Патриарха Всех Армян и за непоколебимость Святой Армянской Апостольской Церкви.
В завершение богослужения к присутствующим обратился духовный пастырь церкви Сурб Ованнес в Бюракане, досточтимый иерей Вртанес Багалян, отметив: «Сегодня день именин нашего епархиального предводителя, епископа Мкртича Прошяна. Находясь в месте заключения, он непрестанно молится за нас, и мы очень чувствуем нехватку его физического присутствия и сегодня собрались здесь, чтобы помолиться за него и за всех».
Обращаясь к смыслу дня, отец Вртанес отметил: «Святой Григорий Просветитель привез в Армению мощи Иоанна Крестителя, над которыми были построены монастырь Сурб Карапет в Муше, монастырь Гандзасар в Арцахе, церковь Сурб Ованнес в Воскевазе, монастырь Оганаванк в Оганаване и другие храмы. Сегодня мы имеем печальную ситуацию: Сурб Карапет в Муше находится в полуразрушенном состоянии. Наш монастырь Гандзасар в Арцахе — в азербайджанском плену. К сожалению, наряду с ними сегодня мы имеем находящуюся в плену церковь Оганаванк, где в последнее время не совершаются законные литургии. Мы молимся Богу, чтобы однажды и в Сурб Карапете Муша, и в церкви Сурб Ованнес Гандзасара, и в Оганаванке мы участвовали в Святой Литургии в праздники Иоанна Крестителя».
Единое богослужение завершилось молитвой «Папанич» (Охранитель) в исполнении Святого Отца. 22 января в 19:00 соборное богослужение состоится в церкви Сурб Аствацацин села Арагац Апаранского региона.