«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Լիլիթ Մակունցը, ով համարվում է Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական հենասյուներից մեկը, առանցքային դեր ունի ինչպես ներքաղաքական, այնպես էլ արտաքին հարաբերությունների համատեքստում։ Վկայություններից մեկն այն է, որ ՔՊ 8-րդ արտահերթ համաժողովի ընթացքում հենց նրան էր վերապահվել առաջին ելույթի իրավունքը՝ ի տարբերություն Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, որը ինստիտուցիոնալ առումով հանրապետության երկրորդ դեմքն է, բայց նա Մակունցից հետո խոսեց։
Մակունցը նաև ընկալվում է որպես հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման գործընթացում ներգրավված դիվանագետ։ Հատկանշական է, որ մինչև 2018 թվականի իրադարձությունները նա զբաղվել է կրթական գործունեությամբ՝ աշխատելով որպես անգլերենի մասնագետ։ Հայտնի է նաև, որ Նիկոլ Փաշինյանը ժամանակին անգլերեն է սովորել նրա մոտ։Լիլիթ Մակունցը ՔՊ նախընտրական ցուցակում զբաղեցնում է 15-րդ հորիզոնականը։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը ուսումնասիրել և վերլուծել է նրա վերջին տարիների պաշտոնական հայտարարագրերը՝ պարզելու նրա գործունեության ուղղություններն ու գույքային վիճակի փոփոխությունները տարբեր ժամանակահատվածներում։
Ուսումնասիրության համաձայն՝ Մակունցը 2005-2019 թվականներին դասավանդել է Հայ-ռուսական համալսարանում։ Զուգահեռաբար՝ 2014-2018 թվականներին պայմանագրային հիմունքներով աշխատել է գերմանական Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի երևանյան գրասենյակում, իսկ 2016-2018 թվականներին՝ նաև ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի երևանյան գրասենյակում։ 2018 թվականի փետրվարից մինչև մայիս ղեկավարել է Հայ-ռուսական համալսարանի միջազգային կապերի և համագործակցության բաժինը։
Նույն՝ 2018 թվականին, նշանակվել է ՀՀ մշակույթի նախարար։ Հետագայում՝ 2019-2021 թվականներին, եղել է ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար։ 2021-2025 թվականներին զբաղեցրել է ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը, իսկ 2025 թվականի օգոստոսի 29-ից նշանակվել է ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական։
Նրա 2024 թվականի տարեկան հայտարարագրում անշարժ գույք կամ տրանսպորտային միջոց չկա լրացված։ Այդ տարում միայն ունեցել է «Հայէկոնոմբանկում» փոխառություններ՝ 2,676,111 դրամ և 28,236,761 դրամ։ Նրա բանկային հաշիվներում առկա են եղել 36,003.05 ԱՄՆ դոլար և 419,861.38 դրամ, մինչդեռ տարեկան եկամուտը կազմել է 2,616,824 դրամ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից։
2023 թվականի հայտարարագրով նրա վարկային պարտավորությունները կազմել են 28,850,232 դրամ, իսկ հանձնված և վերադարձված փոխառությունները՝ 3,918,260 դրամ։ Բանկային հաշիվներում ունեցել է 27,305.17 ԱՄՆ դոլար և 395,198.38 դրամ։ Այսինքն՝ վարկի չափով գումար ունի իր հաշվում։ Նույն տարում Լիլիթ Մակունցի եկամուտները կազմել են 2,681,880 դրամ և 51,732 ԱՄՆ դոլար՝ արտաքին գործերի նախարարությունից, ընդհանուր՝ 23,128,435.68 դրամ։ Տարվա վերջում վարկային պարտավորությունների մնացորդը կազմել է 32,768,492 դրամ, որից 28,850,232 դրամը՝ բնակարանային վարկ։
2022 թվականի հայտարարագրի համաձայն՝ նրա բանկային հաշիվներում եղել է 15,000 ԱՄՆ դոլար և 794,835.02 դրամ։ Եկամուտները կազմել են 770,223 դրամ այլ աղբյուրից, ինչպես նաև 50,999 ԱՄՆ դոլար և 2,728,776 դրամ՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ընդհանուր՝ 23,570,675.43 դրամ։ Վարկային պարտավորությունները կազմել են 33,502,485 դրամ, որից 29,430,532 դրամը՝ բնակարանային։
2021 թվականի տվյալներով՝ նա ունեցել է 3,000 ԱՄՆ դոլար և 1,704,218.14 դրամ բանկային միջոցներ, ինչպես նաև հայտարարագրել է 34,296,115 դրամի փոխառություններ։ Նույն տարվա եկամուտը կազմել է 48,433,635.84 դրամ, իսկ վարկերի մարմանն ուղղված վճարումները՝ 3,521,212 դրամ։
Ընդհանուր առմամբ, «Ժողովուրդ» օրաթերթի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ տարբեր տարիներին Մակունցի հայտարարագրերում արձանագրվել են ինչպես զգալի եկամուտներ, այնպես էլ մեծածավալ վարկային պարտավորություններ՝ հիմնականում բնակարանային նպատակներով, այն դեպքում, երբ առանձին անշարժ գույք չի հայտարարագրվել։ Ում համար է նա անշարժ գույքի հիփոթեքի վարկ մարում, անհասկանալի է, քանի որ հայտարարագրված անշարժ գույք չկա, փոխարենը կա վարկ»։

Ежедневная газета «Жоховурд» пишет: «Лилит Макунц, которая считается одним из политических столпов Никола Пашиняна, играет ключевую роль как во внутриполитическом контексте, так и в контексте внешних отношений. Одним из свидетельств тому является то, что в ходе 8-го внеочередного съезда «ГД» именно ей было предоставлено право первого выступления — в отличие от председателя Национального собрания Алена Симоняна, который институционально является вторым лицом республики, но выступил после Макунц.
Макунц также воспринимается как дипломат, вовлеченный в процесс углубления армяно-американских отношений. Примечательно, что до событий 2018 года она занималась образовательной деятельностью, работая специалистом по английскому языку. Известно также, что Никол Пашинян в свое время учился у нее английскому. Лилит Макунц занимает 15-ю горизонталь в предвыборном списке «ГД». Газета «Жоховурд» изучила и проанализировала ее официальные декларации за последние годы, чтобы выяснить направления ее деятельности и изменения в имущественном положении в разные периоды.
Согласно исследованию, Макунц в 2005–2019 годах преподавала в Российско-Армянском университете. Параллельно в 2014–2018 годах она работала на договорной основе в ереванском офисе немецкого фонда Фридриха Эберта, а в 2016–2018 годах — также в ереванском офисе Корпуса мира США. С февраля по май 2018 года возглавляла отдел международных связей и сотрудничества Российско-Армянского университета.
В том же 2018 году она была назначена министром культуры РА. В дальнейшем, в 2019–2021 годах, была руководителем фракции «Мой шаг» Национального собрания РА. В 2021–2025 годах занимала должность Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в США, а с 29 августа 2025 года назначена главным советником премьер-министра РА.
В ее годовой декларации за 2024 год недвижимое имущество или транспортные средства не указаны. В том году у нее были только займы в «Айэкономбанке» на суммы 2 676 111 драмов и 28 236 761 драм. На ее банковских счетах имелось 36 003,05 доллара США и 419 861,38 драма, тогда как годовой доход составил 2 616 824 драма от Министерства иностранных дел РА.
По декларации 2023 года ее кредитные обязательства составили 28 850 232 драма, а выданные и возвращенные займы — 3 918 260 драмов. На банковских счетах у нее было 27 305,17 доллара США и 395 198,38 драма. То есть на ее счету имеется сумма в размере кредита. В том же году доходы Лилит Макунц составили 2 681 880 драмов и 51 732 доллара США от МИД, итого — 23 128 435,68 драма. В конце года остаток кредитных обязательств составил 32 768 492 драма, из которых 28 850 232 драма — ипотечный кредит.
Согласно декларации 2022 года, на ее банковских счетах было 15 000 долларов США и 794 835,02 драма. Доходы составили 770 223 драма из других источников, а также 50 999 долларов США и 2 728 776 драмов от МИД РА, итого — 23 570 675,43 драма. Кредитные обязательства составили 33 502 485 драмов, из которых 29 430 532 драма — ипотечные.
По данным 2021 года, она имела 3 000 долларов США и 1 704 218,14 драма на банковских счетах, а также задекларировала займы на сумму 34 296 115 драмов. Доход за тот же год составил 48 433 635,84 драма, а выплаты, направленные на погашение кредитов — 3 521 212 драмов.
В целом, исследование газеты «Жоховурд» показывает, что в разные годы в декларациях Макунц фиксировались как значительные доходы, так и крупные кредитные обязательства — в основном на жилищные цели, при том что отдельная недвижимость не декларировалась. Для кого она погашает ипотечный кредит за недвижимость — непонятно, так как задекларированной недвижимости нет, зато есть кредит».